Capital.ba

Ekonomska kriza dovela do pada broja legalnih migranata

12.07.2010. / 12:26

PARIZ/BRISEL, Legalna imigracija širom svijeta opala je za posljednje dvije godine usljed ekonomske krize i visoke stope nezaposlenosti, saopštila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj /OECD/.

“Dotok imigranata u sve zemlje OECD pao je za oko šest odsto 2008. godine na 4,4 miliona ljudi, što je promjena nakon pet godina rasta od 11 odsto. Nedavni nacionalni podaci o migraciji ukazuju na pad broj migranata i 2009. godine”, saopštio je OECD u svom izvještaju o međunarodnim migracijama /2010 International Migration Outlook/.

U izvještaju se navodi da je razlog smanjenja broja migranata posljedice ekonomske krize i da je pretežno riječ o padu potražnje na tržištu rada u zemljama OECD-a.

“Imigrante teško pogađa nezaposlenost, posebno kod mladih ljudi”, navodi se u izvještaju.

Međutim, kada prođu negativni efekti krize imigracija će nastaviti da igra važnu ulogu u industrijalizovanim zemljama zbog potrebe za radnicima da održavaju rast i prosperitet.

OECD apeluje na vlade da pomognu imigrantima koji su sada nezaposleni “da uživaju ista prava na pomoć za nezaposlene kao i državljani tih zemalja i podrškom u traženju posla i organizovanjem časova jezika koji će im pomoći u njihovoj integraciji”.

“Važno je podsjetiti da migranti daju važan doprinos nacionalnoj ekonomiji posebno u uspješnim vremenima. Trenutne ekonomske poteškoće ne smiju se koristiti kao izgovor za pretjerano kočenje imigracije”, kaže generalni sekretar OECD-a Anhel Gurija.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!