Capital.ba

Đokić: Smanjen broj smrtnih slučajeva na radu

28.04.2014. / 12:29

djokicBANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da je prošle godine na radu poginulo šest lica, što je mnogo manje u odnosu na 2012. godinu, te da je smanjen i broj težih povreda, kojih je bilo 22.

“Donošenjem Zakona o zaštiti na radu 2008. godine, Srpska je napravila krupan iskorak po pitanju bezbjednosti i zaštite zdravlja na radu, čime smo prihvatili evropske tekovine u ovoj oblasti”, rekao je Đokić novinarima povodom Svjetskog dana bezbjednosti i zdravlja na radu.

Đokić je pred početak radnog sastanka posvećenog ovoj oblasti, koji je u Banjaluci organizovalo resorno ministarstvo, naglasio da je cilj da se djeluje u pravcu što oštrije kontrole, da bi svi poslodavci ispunjavali uslove zaštite na radu, i posjedovali opremu za zaštitu radnika.

Na tvrdnje sindikata da polovina privrednih subjekata u Srpskoj nema akt o zaštiti na radu, Đokić je poručio da sindikat treba da imenuje ta preduzeća, pravne subjekte ili fizička lica, da bi inspekcijski organi preduzeli zakonom predviđene mjere.

Glavni republički inspektor rada Čedo Risović naglasio je da je inspekcija u prošloj godini obavila 6.160 pregleda i izdala hiljadu prekršajnih naloga u vrijednosti 1,2 miliona KM.

“Prošle godine registovano je šest smrtnih slučajeva, što je za osam manje nego u 2012. godini. Inspektori su dosta represivni u preventivnim pregledima, gdje se izdaje mnogo kaznenih mjera. Kada je u pitanju zaštita na radu, propusta ima i kod poslodavaca, ali i kod radnika”, naglasio je Risović.

On je dodao da je najviše povreda u šumarstvu i građevinarstvu, ističući da su u ovoj godini podnesene dvije krivične prijave protiv preduzeća “Drvoprerada Đurić” iz Dervente.

Direktor Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske Predrag Ilić naglasio je da sva radna mjesta u Srpskoj moraju biti sigurna, te da poslodavci za svako radno mjesto moraju imati akt o procjeni rizika.

“Problem je činjenica da u mnogim oblastima, kakve su uprava i prosvjeta, takav akt uopšte nije izrađen. Akt se radi svake tri godine ili ako je došlo do teže povrede radnika ili smrtnog slučaja, akt mora podleći reviziji”, napomenuo je Ilić.

Prema njegovim riječima, najugroženiji radnici su u metalnoj industriji i zdravstvu, ali rizičnu profesiju imaju i novinari.

Direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić ne slaže se s tvrdnjama sindikata da polovina poslodavaca nema akt o procjeni rizika na radnom mjestu, ističući da kada je riječ o privatnim subjektima, taj akt ima njih više od 90 odsto. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Đokić: Smanjen broj smrtnih slučajeva na radu

    1. U pravu ste Ministre!

      Uvaženi g.Ministe!
      U pravu ste, da je smanjen broj povreda i sa tragičnim posljedicama.
      Ali, niste naveli koliki je smanjen broj zaposlenih, tako da je u ukupnoj strukturi broj povreda i smrtnih slučajeva povećan u odnosu na broj zaposlenih radnika u poređenju sa prethodnim godinama.