Capital.ba

Deficit u trgovini duvanom

16.09.2012. / 13:50

BEOGRAD,  Spoljnotrgovinska razmjena duvana i duvanskih proizvoda Srbije sa svijetom za prvih šest mjeseci iznosila je 71,2 miliona dolara.Od toga se na izvoz odnosi 31,8 miliona dolara, a na uvoz 39,4 miliona dolara, pokazuju podaci PKS.a.

 

 

 
Od januara do kraja juna ove godine zabilježen je deficit u razmjeni duvanskih proizvoda sa svijetom u iznosu od 7,5 miliona dolara što je značajno smanjenje imajući u vidu da je u istom periodu 2011. deficit iznosio 17,2 miliona dolara.
Po zemljama partnerima, najveće količine duvana (ižiljenog i neižiljenog 4.472 tone) izvezene su u zemlje Evropske Unije (EU) i to u Belgiju, Bugarsku i Holandiju u ukupnoj vrijednosti od oko 20,3 miliona dolara.
Kada je riječ o cigaretama u količini od 895 tona, one su izvožene u zemlje bivše Jugoslavije u ukupnoj vrijednosti od 10 miliona dolara.

Ostali duvanski proizvodi su izvezeni u ukupnoj vrijednosti od 1,5 miliona dolara. U strukturi ukupnog uvoza duvanskih proizvoda, najveće učešće ima uvoz duvana od 44 odsto (u ovom periodu uvezeno je 3.343 tone duvana u ukupnoj vrijednosti od 17,4 miliona dolara), zatim uvoz cigareta sa 43,5 odsto (uvezeno je 1.442 tone cigareta za koje je plaćeno 17,1 miliona dolara).

Pored toga, uvezeno je i ostalih duvanskih proizvoda sa 12,5 odsto, a to je 628 tona cigara, cigarilosa, duvana za pušenje, folia i ekstrakta u ukupnoj vrijednosti od 4,9 miliona dolara. Najznačajnija zemlja partner u uvozu duvana je Brazil sa 563 tone raznih vrsta duvana, što čini 17 odsto ukupno uvezenih količina duvana u Srbiju.

Partneri u uvozu su i Sjedinjene Američke Države, Narodna Republika Kina, Malavi i Njemačka. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!