Capital.ba

Danas se završava tender za prodaju Telekoma Srbije

21.03.2011. / 7:50

BEOGRAD,  Tender za prodaju 51 odsto akcija Telekoma Srbije biće zatvoren danas, a Vlade Srbije očekuje najmanje četiri ponude. Kako su agenciji Beta rekli u Ministarstvu finasija Srbije, koje rukovodi tenderskom procedurom, uobičajeno je da potencijalni kupci ponude šalju pred sam kraj tenderskog roka, tako da će se broj potencijalnih kupaca Telekoma znati danas.
Status zvaničnih ponuđača na tenderu ima šest kompanija – Telekom Austrija, Dojče telekom (Deutche), Turksel (Turkcell), Amerika movil (America), Veder investments (Weather) i Frans telekom (France), a u Ministarstvu očekuju najmanje četiri ponude.
Prema navodima medija, veće interesovanje za kupovinu Telekoma Srbije pokazali su njemački i austrijski telekom, Turksel i egipatski Veder investments.
Kompanija meksičkog milijardera Karlosa Slima, najbogatijeg čoveka na svijetu, Amerika movil, nije pokazala značajniju zainteresovanost, dok je, navode mediji, Frans telekom odustao.
U Ministarstvu finansija Srbije su rekli i da su potencijalni kupci obavješteni o tome da će grčki OTE prodati svih 20 odsto akcija koje posjeduje u Telekomu, dok će Vlada Srbije prodati 31 odsto akcija, a minimalna cijena za većinski paket je 1,4 milijarde evra.
Ukoliko na tenderu bude više od jedne ponude kupac većinskog vlasničkog udjela u Telekomu Srbije biće izabran na aukciji, desetak dana nakon zatvaranje tendera.

Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji pokrenula je, na zahtjev Telekoma Austrije, ispitivanje da li bi ta kompanija, vlasnik mobilnog opreratera Vip mobajla, ispunjavala uslove o dozvoljenoj koncentraciji na tržištu nakon preuzimanja 51 odsto akcija Telekoma Srbije.
Telekom Srbije posjeduje kompaniju Telekom Srpske u Bosni i Hercegovini i Mtel u Crnoj Gori, tako da će kupac morati da dobije dozvole i od nadležnih antimonopolskih institucija i u tim državama.
Vlada Srbije trenutno ima 80 odsto akcija u Telekomu Srbije, a grčki OTE, u kojem Dojče telekom posjeduje 30 odsto akcija, ima 20 odsto akcija srpske kompanije.
Planirano je da iz udjela Valde Srbije 15 odsto akcija Telekoma Srbije besplatno dobiju građani Srbije, a oko 6,5 odsto bi trebalo da dobiju i bivši i sadašnji zaposleni, tako da će nakon prodaje 31 odsto akcija na tenderu državi ostati 27,5 odsto akcija.

Kompanija Telekom Srbije imala je profit od 13,3 milijarde dinara u 2009. godini i prema tome bila kompanija sa najvećom neto dobiti na sprskom tržištu.
Prema kompanijskim podacima, Telekom je u prošloj godini imao 3,2 miliona korisnika fiksne telefonije, kao monopolista u tom segmentu poslovanja u Srbiji, dok je na tržištu mobilne telefonije zauzimao 60 odsto sa 5,9 miliona korisnika.

Posjeduje i telekomunikacione kompanije Mtel u Crnoj Gori i Telekom Srpske u Bosni i Hercegovini.
Telekom Srbije grupa, koja obuhvata kompanije u Srbiji, BiH i Crnoj Gori, imala je ukupno 7,7 miliona korisnika mobilne telefonije i 3,4 miliona korisnika fiksne telefonije, kao i 485.000 korisnika interneta u 2009. godini.
Na kraju 2009. godine Telekom Srbije grupa imala je 14.179 zaposlenih, od kojih 9.655 u Srbiji, navodi se na sajtu www. telekom.rs.
Manjinski udio u Telekomu bio je prodat 1997. italijanskom Telekomu i grčkoj kompaniji OTE, a Javno preduzeće PTT Srbije je na osnovu dogovora iz decembra 2009. kasnije od Telekoma Italija otkupila akcije 29 odsto srpske telekomunikacione kompanije za oko 200 miliona evra. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!