Capital.ba

Dampinškim cijenama uništavaju mljekare u BiH ?

19.07.2013. / 9:19

mljekariBANJALUKA, U Udruženju poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS tvrde da su poređenjem cijena mlijeka hrvatskih proizvođača “Dukat” i “Vindija” u trgovinama u našoj zemlji i u Hrvatskoj ustanovili da je taj napitak do 50 odsto jeftiniji u BiH nego u državi u kojoj se proizvodi.

U ovom udruženju zbog toga sumnjaju da je, kako kažu, “riječ ili o dampingu, ili o dvostrukim standardima kvaliteta”, te ističu da se na ovaj način uništava bh. proizvodnja.

Uradili su istraživanje, oslonjeno na poređenje cijena istih vrsta “Dukatovog” i “Vindijinog” mlijeka u po sedam trgovina u našoj i susjednoj zemlji, te su shvatili da je napitak ovdje znatno jeftiniji, što, naglašavaju, nije nikako logično.

“Logično pitanje koje se postavlja je da li se radi o dampinškim cijenama koje, pored ostalog, imaju i cilj da se dodatno uzdrma pozicija domaćih prerađivača i proizvođača nakon obustave izvoza mlijeka u Hrvatsku iz BiH”, naveli su iz Udruženja u analizi, koja je u posjedu “Nezavisnih”.

Udruženje nadalje u dokumentu, koji je dostavilo i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, navodi da je “možda riječ o dvostrukom kvalitetu proizvoda, pa se u BiH prodaju deklarisano ‘ista mlijeka’ sa stvarno ‘lošijim kvalitetom’ koji omogućuje ovako nisku cijenu”.

“Ako je dampinška cijena u pitanju, cilj je da se uništi naša proizvodnja! U oba slučaja mi tražimo od naše države da spriječi takvo ponašanje proizvođača iz susjedne zemlje“, naglasio je Usorac.

On naglašava da “nikako nije logično da mlijeko proizvedeno u Hrvatskoj bude jeftinije u BiH nego u državi gdje je nastalo”.

“Ono u BiH mora biti skuplje nego u Hrvatskoj zbog transporta i drugih faktora”, kazao je Usorac.

Podržao ga je i Mehmed Nikšić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka FBiH, koji kaže da već pet godina, ako ne i više, ukazuje na ovakve probleme.

“Ukazujemo stalno da puno stvari ne štima”, rekao je Nikšić, dodajući da je nemoguće da hrvatsko mlijeko bude jeftinije u BiH, ali i da je to pogubno po naše proizvođače.

S tim se mišljenjem slaže i Nedžad Bićo, koordinator Udruženja poljoprivrednika u BiH, koji naglašava da nema sumnje da je ovdje riječ o dampingu.

“Takve damping cijene sahranjuju našu domaću proizvodnju“, kaže Bićo.

U Spoljnotrgovinskoj komori BiH naglašavaju da se činjenica da je hrvatsko mlijeko u našoj državi jeftinije nego u njihovoj može povezati sa dampingom.

“Ali, treba imati na umu da tamošnji proizvođači imaju značajne subvencije za izvoz, što utiče na nižu cijenu mlijeka koje dolazi u BiH”, ističe Duljko Hasić, direktor Instituta za edukaciju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS su kazali da su dobili dopis iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS, te da će ga razmotriti.

Sa druge strane, u “Dukat” mliječnoj industriji ističu da imaju svoje proizvodne pogone i u BiH.

“Mlijeko koje se nalazi na policama širom BiH proizvodi se od mlijeka lokalnih proizvođača – bh. farmera, u tvornici u BiH”, tvrde u “Dukatu”, dok iz “Vindije” do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nisu odgovorili na pitanja koja smo im poslali.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!