Capital.ba

Brže preko granice

20.02.2009. / 7:15

prelazBANJALUKA, Privrednici u Republici Srpskoj i BiH, koji se bave uvozom i izvozom robe, uskoro će promet robe s inostranstvom obavljati po pojednostavljenoj carinskoj proceduri.
U skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, u BiH počeće se primjenjivati koncepti nepotpune carinske prijave i lokalnog postupka carinjenja u izvozu. Osim ovih procedura, već je u primjeni uspostavljanje elektronskog kontrolnika za pojednostavljeno prijavljivanje robe na temelju fakture, na graničnom prelazu.
– BiH, na osnovu Sporazuma, mora da uskladi carinske propise s propisima koji važe u Evropskoj uniji. Uprava za indirektno oporezivanje BiH, u saradnji s Tehničkom pomoći carinskim i poreskim upravama u zemljama Zapadnog Balkana (EU TACTA), ima zadatak da postepeno pojednostavljene procedure uvede u primjenu – istakao je juče pomoćnik direktora u Sektoru za carine Uprave za indirektno oporezivanje BiH Bogdan Novaković, na obuci za privrednike održanoj u Banjoj Luci.
Osnovni cilj je da se propisane carinske formalnosti ubuduće provode što brže, ali i da se uštedi novac i vrijeme, kako učesnicima u carinskim procedurama, tako i carinskoj službi.
– Kada je riječ o nepotpunim carinskim prijavama, ubuduće će uvoznik moći da ocarini odmah robu po sniženoj stopi, iako nema originalnu potvrdu njenog porijekla, već samo kopiju. Ranije je u tom slučaju uvoznik plaćao punu carinsku stopu ili je kamion čekao na granici, dok se pribave potrebna dokumenta – pojasnio je Boris Kastelic, stručnjak za carinske procedure u programu EU TACTA.
On je dodao da se uvozniku ostavlja rok od 30 dana da dostavi originalne dokaze o porijeklu robe.
Lokalni postupak carinjenja u izvozu, istakao je Kastelic, podrazumijeva da kamion neće više morati da dolazi na carinski terminal, već će se roba moći ocariniti na parkingu firme.
– Ovako će se ubrzati proces i možda privući strani ulagači koji se sada ustručavaju zbog komplikovanih procedura. Ovo pojednostavljenje moći će da primijene preduzeća koja će ispunjavati određene uslove i to da imaju osobu ili organizaciju koja će sarađivati sa carinama – rekao je Kastelic.
Prvo preduzeće koje će početi da primjenjuje carinska pojednostavljenja jeste SHP “Celeks” Banja Luka.
– Radimo s velikim kapacitetom i izvozimo i po 20 kamiona dnevno, pa nam je do sada veliki problem predstavljao zastoj na carinskim terminalima. Primjenom metode lokalnog postupka carinjenja moći ćemo direktno kamione iz fabrike slati na granični prelaz. To nam je velika ušteda i vremena i novca – rekla je Tatjana Kragulj, predstavnik “Celeksa”.
Uvođenjem novih procedura zadovoljan je i Nedeljko Zrnić, predstavnik špedicije “Meridian”, poslovna jedinica Gradiška. On je istakao da će ubuduće roba brže cirkulisati. Jedini je problem što će špediterima djelimično posao biti otežan jer moraju obezbijediti dodatna dokumenta.
Osim u Banjoj Luci, carinska pojednostavljenja biće predstavljena i u Mostaru. Fokus

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!