Capital.ba

Bogate kriza košta po 10.000 dolara

13.09.2009. / 7:30

novac-nagrizenLONDON, Najveće svjetske ekonomije potrošile su 10.000 dolara po stanovniku boreći se sa finansijskom krizom u posljednjih godinu dana, pokazuju nove kalkulacije BBC-a.
Računica, koju su u BiBiSiju izveli na bazi podataka koje je Međunarodni monetarni fond dao ministrima finansija Grupe 20 razvijenih zemalja, pokazuje i da su najveće ekonomije ukupno potrošile deset hiljada milijardi dolara.

Najviše je potrošila Britanija, 94 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a slijede SAD sa 25 odsto BDP. Britanija je po stanovniku potrošila nešto više od 50 hiljada dolara, a SAD deset hiljada.

Najveći dio novca iz spasilačkih paketa bio je u formi garancija bankarskom sistemu i, mada su stvari krenule nabolje, brojni eksperti smatraju da će proći godine, ako ne i decenije, prije nego što se kreditiranje vrati na nivo prije krize. Prognozira se da će svjetska ekonomija ove godine biti u padu 2,3 odsto, odnosno za gotovo hiljadu milijardi dolara, i to je gubitak koji će osjetiti svi, posebno sve veći broj nezaposlenih.

BBC dalje ističe da, ako se uzme u obzir činjenica da svjetska ekonomija uobičajeno bilježi rast veći od dva odsto godišnje, gubitak u 2009. se bliži sumi od dvije hiljade milijardi dolara.

Vlade su u međuvremenu, pokušavajući da podstaknu privredni rast, povećale zaduživanje. Očekuje se da britanski dug u narednih pet godina naraste na 2,33 hiljade milijardi dolara sa hiljadu milijardi dolara, a američki bi mogao da se udvostruči, na deset hiljada milijardi dolara.

Taj ekstra dug platiće poreski obveznici pa će potrošnja za usluge poput zdravstva i obrazovanja biti ograničena. Krizu su naravno osjetili i obični ljudi čije je bogatstvo smanjeno u poslednjih 12 mjeseci u padu je bila i vrijednost njihovih kuća i njihove finanisijske imovine, poput akcija. To je za posljedicu imalo pad potrošnje i doprinijelo recesiji.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!