Capital.ba

Blago povećanje kredita

18.01.2011. / 14:07

BEOGRAD, Zaduženost privrede i građana kod banaka na kraju decembra prošle godine blago je porasla i dostigla 1.732 milijarde dinara, 2,5 odsto više nego u novembru, a 23 odsto više u odnosu na 2009, pokazuju podaci Udruženja banaka Srbije.
Kompanije su se zadužile za 1.165 milijardi dinara, tri odsto više nego u novembru, a 21,5 odsto više nego prije godinu dana. Građani su na kraju decembra prošle godine zajmili ukupno 514,9 milijardi dinara, što je povećanje od 1,4 odsto u poređenju s novembrom, a 29,7 odsto više nego u decembru 2009.
Gotovinski krediti su bili 129,9 milijardi dinara i 32,6 odsto su porasli od kraja 2009, dok su potrošački krediti bili 39,8 milijardi dinara i bili su 46,1 odsto veći nego prije godinu dana.
U decembru je smanjeno kašnjenje sa otplatom kredita kod privrede i kod građana. Prema podacima iz prošlog mjeseca, kasnila je otplata 3,3 odsto kredita kod stanovništva, što je 0,2 odsto manje nego u novembru. Firme su kasnile sa otplatom 13,4 odsto kredita, dok je u novembru kasnilo 15,3 odsto.
Na kraju 2010. zaduženost po stanovniku u Srbiji po osnovu kredita je bila 668 evra, dok je sa svim zajmovima, minusima na tekućim računima, kreditnim karticama i lizing-ugovorima bila 749 evra.

Dugalić: Povećanje obavezne rezerve nije dobra mjera
Ako NBS poveća obaveznu deviznu rezervu povećaće se troškovi banaka, a smanjiće se kreditni potencijal, rekao je danas predsjednik Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.
„Podizanje obavezne rezerve ne bi bila dobra mjera. Uvijek se odražava na poskupljenje kredita, manje će se zaduživati privreda. Obavezna rezerva u Srbiji najveća je u Evropi“, rekao je Dugalić.
Prema njegovim riječima, efekti prošlogodišnjeg smanjenja obavezne rezerve još se nisu osjetili. Emg.rs

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!