Capital.ba

BiH želi garantovane kvote, Turska kontrolu uvoza

15.08.2017. / 10:21

SARAJEVO- Bosna i Hercegovina nalazi se u završnoj fazi pregovora o izmjeni i dopuni Trgovinskog sporazuma sa Turskom, čime će dvije zemlje preciznije odrediti kvote i količine za pojedine proizvode u međusobnoj razmjeni.BiH želi garantovane kvote, Turska kontrolu uvoza

Kako nam je rečeno u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, pregovori traju godinu i po dana, a potpisivanje sporazuma očekuje se na jesen, prije samita lidera Trilaterale.

“BiH interesuje da kroz sporazum ugradimo stalnu godišnju kvotu za meso od oko 10.000 tona, a Turska, pored pristupa tržištu uslugama, želi kontrolu uvoza ulja, brašna i šećera”, rečeno nam je u ovom ministarstvu.

Kako kažu, sporazum će biti dopunjen i trgovinom uslugama, ali i drugim stavkama za koje postoji interes. Mirko Šarović, resorni ministar, ranije je kazao kako su pregovori izuzetno teški, ali i izrazio nadu da će oni biti završeni na obostrano zadovoljstvo.

Kada je spoljnotrgovinska razmjena u pitanju, treba istaći kako je za prvih šest mjeseci ove godine izvoz u Tursku iznosio 188.395.340 KM.

Najviše je izvezeno ulja i to u vrijednosti od oko 74 miliona maraka, a što je oko 30 odsto više nego u prvom polugodištu prošle godine.

Veliki rast zabilježen je i kod brašna, kojeg je izvezeno u vrijednosti oko 31 milion KM, a što je za čak 350 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Sa druge strane, Turska je u BiH za pola godine uvezla proizvode i robu vrijednu 310.302.896 KM, što jasno pokazuje kako sa ovom zemljom imamo negativan spoljnotrgovinski bilans.

Najviše je uvezeno odjeće i to u vrijednosti od 30,2 miliona, zatim mašina i kotlova u vrijednosti od 28,1 milion KM, dok su na trećem mjestu plastične mase i proizvodi od plastičnih masa.

Nemanja Vasić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, pojašnjava kako se izvoz mesa u Tursku do sada dogovarao u količinama od po pet tona, s tim da nakon što se ta kvota ispuni, bude raspisan tender za drugu.

Kako kaže, želja je bila da se iz sigurnosti određena kvota uvrsti u sporazum, čime bi posao automatski bio sigurniji.

“I pored usmenog obećanja premijera i predsjednika Turske da će izvoz mesa ići stalno i u kontinuitetu, ipak je uvijek bio neki stepen neizvjesnosti. Uvrštavanje kvota u sporazum je sigurnije nego data riječ, jer je uvijek postojala bojazan da nakon isporučene kvote od pet tona ne bude otvorena nova. Na sreću, do sada nismo imali problema”, kazao je Vasić. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!