Capital.ba

Bez potpisa i pečata 2,8 miliona KM

30.07.2018. / 13:00

BANJALUKA – Srpska dobija Nacionalni centar za upravljanje digitalnim identitetima, a njegovo uspostavljanje koštaće građane 2,8 miliona maraka. Rezultat svega bi trebalo da bude da građani međusobne i poslove sa državnom administracijom mogu rješavati bez potpisa i pečata.

Agencija za informaciono društvo RS raspisala je tender za nabavku infrastrukture za uspostavljanje Nacionalnog centra, procijenjene vrijednosti oko 2,4 miliona KM bez PDV-a.

S PDV-om će Nacionalni centar za upravljanje digitalnim identitetima građane koštati oko 2,8 miliona maraka.

„Nacionalni Public Key Infrastructure (PKI) sistem predstavlja osnovu sigurnih online transakcija i pouzdanih elektronskih servisa. Osnovne funkcionalnosti koje ovaj kompleksni sistem pruža krajnjim korisnicima su: sigurna autentifikacija, zaštita podataka, digitalno potpisivanje i verfikacija dokumenata i kreiranje i verifikacija vremenskog žiga“, navedeno je u tenderskoj dokumentaciji.

Rok isporuke hardverskih komponenti sistema je 60 dana od dana sklapanja ugovora, a rok za implementaciju softverskog rješenja je 180 dana od dana isporuke hardvera.

Pored isporuke robe dobavljač je dužan implementirati isporučeni sistem (instalacija, podešavanje, optimizacija, puštanje u rad), instalirati isporučenu opremu, isporučiti tehničke i korisničke dokumentacije i izvršiti obuku osoblja za pravilno i sigurno korišćenje sistema.

Nakon cjekokupne implementacije, vlasnička prava nad sistemom biće prenesena na Agenciju za informaciono društvo RS.

Rok za prijavu na tender je 12. septembar.

Direktor Agencije za informaciono društvo RS Srđan Rajčević rekao je za portal CAPITAL da je najveća prednost uvođenja ovog sistema ta što će građani i pravna lica konačno dobiti kvalifikovan digitalni certifikat.

„To smo čekali deset godina, od kako je usvojen Zakon o elektronskom potpisu i prvi put će elektronski potpis biti široko primjenjiv u praksi. To je začetak digitalizacije Republike Srpske koja nam je neophodna. Kada završimo ovaj projekat i kada budemo izdavali digitalne certifikate na smart karticama, ljudi će posjedovati digitalni identitet, ličnu digitalu kartu. Sa tim će moći da obavljaju sve poslove elektronske uprave sa upravnim organima ali i da zaključuju ugovore elektronskim putem“, pojasnio je Rajčević.

Na sajtu Agencije se navodi da infrastruktura javnog ključa (PKI) predstavlja okosnicu razvoja moderne javne uprave zasnovane na principima efikasnosti i transparentnosti rada javne uprave.

„Moderna javna uprava je okrenuta potrebama građana i svoj smisao nalazi u ispunjavanju ne samo svoje zakonom i normativnim aktima propisane uloge, već i u zadovoljavanju potreba građana, i to uz zadovoljenje visokih nivoa standarda. Da bi ovo bilo moguće, neophodno je obezbijediti mehanizam elektronske razmjene dokumenata koji garantuje vjerodostojnost elektronskih dokumenata tj. potrebno je naći mehanizam koji mijenja potpis i pečat koji su dokaz vjerodostojnosti i mehanizam za utvrđivanje identiteta izdavaoca dokumenta u papirnoj administraciji“, navedeno je na sajtu Agencije.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Bez potpisa i pečata 2,8 miliona KM

    1. geljo

      Čemu PKI infrastruktura? Na kojim to sistemima javne uprave da se autentifikujemo putem PKI infrastrukture? Kao da ih imamo mnoštvo, pa želimo da podignemo autentifikaciju na viši nivo.
      Neće valjda PKI infrastruktura da riješi problem što ne možemo ni rodni list da dobijemo elektronski?!
      A za dobijanje rodnog lista i najobičnija autentifikacija (korisničko ime i lozinka) može da funkcioniše.
      Napravite vi prvo servise makar i sa najosnovnijom autentifikacijom, pa onda uvodite skeniranje lica i oka ako treba.

      Zašto se ne ukine pečat?
      Zašto se dokumentima u digitalnom obliku ne da pravna važnost jednaka papirnim dokumentima?
      U Njemačkoj ugovore dobijam elektronskom poštom, potpisujem ih putem ekrana na dodir na telefonu, i vraćam elektronskom poštom potpisane.
      Otvaram bankovne račune elektronski slikajući ličnu kartu.

      E moj Mile, ti vjeronauku uvodiš u srednje škole, umjesto da se baviš realnim problemima.

    2. Goran

      Na srpskom jeziku pise se sertifikat. Hvala

    3. Rajcevic ...jalovina 10 godina

      Ovaj Rajcevic, poslusnik Bajin, vec punuh 10 godina prica o ovome potpisu i to bez bilo kakvih rezultata osim sto prima 10 godina odlicnu platu, slusa Baju, bleji po konferencijama o trosku RS, ali sta da se radi kada mu je tata clan crvenih kmer….kako to da svi znamo da ce to raditi Prointer..kako objasniti da je isti posao trebao da kosta 500.000KM i da se godinama o toj cifiri govori po konferecijama i prezentacijama, i da ga trebao radi Lanaco…objasni Rajcevicu kako sada 2.4 miliona KM, Prointer, …jasno, cim je sin Igor i Prointer 80% ode u Bajin dzep.

      • srbenda

        tralala moderna javna uprava zder janjetina piva mi smo spremili softver izmjene idu glu glu janjetina i prodje decenija bravo strucnjaci