Capital.ba

Bankarski sektor Srbije siguran

04.11.2009. / 17:42

beograd2BEOGRAD, Bankarski sektor Srbije je veoma kapitalizovan i siguran, a jedan od gorućih problema ekonomije je visoka inflacija koju mahom produkuje realni sektor.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić naveo je da je u bankarski sektor Srbije u proteklih devet godina investirano oko tri milijarde evra, od čega je jedna trećina došla iz Grčke.

Poslije velikog rasta kreditne aktivnosti u 2007, u prošloj godini banke su zbog nedostatka kapitala na domaćem tržištu počele da uzimaju prekogranične kredite po nepovoljnim uslovima, što se odrazilo i na visoke kamate na domaćem tržištu, rekao je Dugalić. Prema njegovoj ocjeni, jedan od razloga za visoke kamate na kredite u Srbiji je i to što je kreditni rejting naše zemlja i dalje BB minus.

Govoreći o prevazilaženju krize u Srbiji, on je ocijenio da rješenje tog problema ne leži u restrikcijama i ograničenjima već u novim investicijama i zaduživanjima, jer se samo tako može podići nivo bruto domaćeg proizvoda.

On je naveo da je jedan od najvećih problema srpske ekonomije visoka inflacija ukazujući da ona nije izazvana politikom i mjerama NBS već je podstaknuta iz realnog sektora.

Viceguvernerka Narodne banke Srbije Mira Erić Jović kaže da je jedna od tajni uspješnosti bankarskog sektora visoka adekvatnost kapitala, od oko 20 odsto (u EU je oko 12 odsto), kao i obaveza banaka da obezbjede 150 odsto kapitala u odnosu na sumu odobrenih kredita.

U domaćem bankarskom sistemu funkcionišu 34 banke, od kojih je 75 odsto u većinskom stranom vlasništvu, navela je ona i podsjetila da je od 2005. do 2008. godine duplirana kreditna aktivnost banaka.

Usljed svjetske ekonomske krize sa štednje u bankama povučeno je oko milijardu evra, ali je zahvaljujući mjerama vlade i NBS-a do danas vraćeno više od polovine te sume, tako da danas štednja u bankama iznosi oko 5,37 milijardi evra, u odnosu na prošlogodišnjih 5,7 milijardi evra, rekla je Erić Jović.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!