Capital.ba

Banka ore puteve

18.10.2010. / 7:40

BEOGRAD,  Način na koji će se potrošiti oko 1,4 milijardi evra, što je minimalni iznos koji će Srbija naredne godine prihodovati od prodaje većinskog paketa “Telekoma”, trenutno je tema ozbiljnih rasprava unutar Vlade Srbije i cijele vladajuće koalicije – saznaju “Novosti”.

Za sada je, kako  je “Novostima” potvrđeno, ponajviše u opticaju ideja o formiranju Srpske razvojne banke, ali i ona po kojoj bi se finansijski ojačala nedavno formirana firma “Koridori Srbije”, a koja bi bila zadužena za realizaciju Nacionalne strategije za izgradnju puteva.
U vrijeme kada je Srbija, po sličnom modelu kako to danas čini sa “Telekomom”, odlučila da proda “Mobtel”, odlučila se da sprovede ideju “Milijardu evra za Srbiju”. Ovaj projekat podrazumjevao je i formiranje Nacionalnog investicionog plana, u koji se slila 1,5 milijarda evra koje je država dobila od norveškog “Telenora” za vlasništvo mreže “O63”.

 NIP je predviđao kupovinu klupa i kompjutera za sve škole u Srbiji, bolničke krevete i renoviranje bolnica, izgradnju puteva… Međutim, finansirane su nabavke koje se ne mogu podvesti pod infrastrukturne. Tada, a i danas, kada se NIP finansira sredstvima iz budžeta, nadležni kažu da je problem u lošim projektima…

Osnivanje Srpske razvojne banke ili, bar, transformacija neke od postojećih poslovnih banaka u državnom vlasništvu u instituciju koja bi bila sposobna da u budućnosti preuzme sve ono što danas rade Fond za razvoj, SIEPA, ali i veliki broj drugih institucija i agencija, nije nova ideja.

Čak je jedno vrijeme u opticaju bila i mogućnost da sadašnja Srpska banka preuzme poslove Srpske razvojne banke.
Kao glavni argument zašto Srbija ne može da ima ovakvu instituciju do sada je pominjan problem novca. Za njen rad bi, navodno, kao početni kapital trebalo oko milijardu evra. Gotovo siguran priliv para od prodaje većinskog paketa u nacionalnom teleoperateru, ali i činjenica da se država priprema da do kraja naredne godine izađe iz poslova subvencionisanja kreditiranja privrede i stanovništva, “dali su krila” onima koji su za formiranje Razvojne banke na nivou republike.
Međutim, dosta jaka struja unutar vladajuće koalicije, među kojima su, svako sa svojim argumentima, gotovo svi članovi ekonomskog dijela Vlade, protivi se ideji da se novac od “Telekoma” uplati kao kapital banci koju bi vodila država. Tako je, odbijajući da o temi “razvojne banke” govori javno, jedan od visokih predstavnika države za “Novosti” rekao: “Ne kupuje se krava zbog litre mlijeka”.
Kako ova grupa u vlasti smatra, postoje i drugi načini, a prije svega stvaranje institucionalnog i infrastrukturnog ambijenta da se podstakne srpska privreda.

I, upravo na ideji o stvaranju ambijenta za rast privrede oslonjena je i argumentacija jake grupe unutar vladajuće koalicije po kojoj bi sav novac koji stigne od prodaje “Telekoma” otišao firmi koja je u vlasništvu države i koja se, prema planu, finansira isključivo parama iz budžeta – preduzeću “Koridori Srbije”.

“Koridori Srbije” su formirani u maju ove godine sa idejom da preuzmu izgradnju Koridora 10 i predvode izgradnju autoputa Beograd – južni Jadran, na Koridoru 11, koji treba da poveže Srbiju sa Crnom Gorom i Rumunijom. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!