Capital.ba

Zemljama u usponu više uticaja u finansijskim institucijama

17.11.2008. / 7:37

VAŠINGTON,  Lideri Grupe 20 industrijski najrazvijenijih zemalja i država sa privredama u usponu složili su se da ekonomije u usponu treba da imaju većeg uticaja i da budu više predstavljene u medunarodnim finansijskim institucijama.
 U akcionom planu, usvojenom  na kraju dvodnevnog samita u Vašingtonu, lideri G20 su pozvali na proširenje uloge Medunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Foruma za finansijsku stabilnost (FSF) kako bi se pomoglo stvaranju bolje regulacije u svjetskom finansijskom sistemu usred globalne finansijske krize.
 FSF, savjetodavno tjelo Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja, “trebalo bi da bude prošireno tako da uključi i ekonomije u usponu”, navedeno je u akcionom planu, prenose agencije.
 Lideri G20 složili su se da MMF “treba da igra glavnu ulogu u izvlačenju pouka” iz sadašnje ekonomske krize i da ta finansijska institucija i države koje su je osnovale treba da preispitaju “adekvatnost sredstava” Fonda.
 Japan je, podsjeća agencija Kjodo, pozvao na udvostručavanje kapitala Fonda na 640 milijardi, sa sadašnjih 320 milijardi dolara, kao dio napora da se poveća hitna pomoć manjim ekonomijama.
 MMF “bi morao da bude spreman da poveća sredstva tamo gdje je neophodno”, navodi se u akcionom planu G20.
 Medu srednjeročnim ciljevima, G20 su pozvali na sveobuhvatnu reformu MMF-a i Svjetske banke, kako bi te tzv. “Breton-Vudske institucije”, koje nose ime po istoimenom monetarnom sistemu ustanovljenom 1944. godine, “bolje odražavale realnost sadašnje globalne ekonomije”.
 “Ekonomije u razvoju trebalo bi da imaju većeg uticaja i da budu više predstavljene u tim institucijama”, navodi se u planu G20, dok je britanski premijer Gordon Braun poslije samita izjavio novinarima da je usvojeni akcioni plan “put ka novom Breton Vudsu”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!