Capital.ba

Zašto raste novogradnja u pandemiji

24.01.2021. / 15:00

BEOGRAD – Najveći procenat nekretnina, oko 70% u Srbiji se i dalje kupuje za gotovinu, a pored toga postoje i preporuke Narodne banke Srbije za smenjenje učešća prilikom uzimanja stambenih kredita, piše Gradnja.rsZajedno sa velikom tražnjom sve te činjenice ukazuju da cijene stanova tokom 2021. godine neće padati.

izvor: akta.ba

Navodi se da se prema podacima iz 2021. godine, već vidi da nas očekuje godina sa rekordnim brojem izdatih građevinskih dozvola.

Cijene nekretnina u novogradnji gotovo da i nisu osjetile pad, pa može da se očekuje da će i u ovoj godini nastaviti da rastu i da možda utiču na visinu cijena stanova u starogradnji.

To se pogotovo očekuje na mjestima gdje se budu gradili ekskluzivni projekti novogradnje koji i okolnim kvartovima podignu cijenu.

U prethodnoj godini, Narodna banka Srbije, donijela je niz mjera kojima je, između ostalog, podržala novogradnju.

Najvažnija mjera tiče se dozvole za stambene kredite za objekte koji su izgrađeni 60%, dok je do sada bila praksa da se stambeni krediti odobravaju kod objekata koji su 80% izgrađeni. 

Ovo pravilo inače važi za projekte koji se grade u okviru projektnog finansiranja banke.

Narodna banka Srbije donijela je preporuku da se visina obaveznog učešća za stambeni kredit smanji sa 20 na 10 odsto.

Narodna banka Srbije je, takođe, donijela i preporuku, da se visina obaveznog učešća za stambeni kredit smanji sa 20 na 10 odsto.

Ovu preporuku su za sad prihvatile dvije banke.

U prvoj polovini 2020. godine je, odnosu na prvu polovinu 2019. godine, udio kupovine nekretnina putem stambenog kredita porastao za dva odsto i sada se kreće se oko 32 odsto.

S obzirom na visok procenat nekretnina koji se kupuju za gotovinu, trenutno može da se zaključi da će tržište nekretnina biti u velikoj meri stabilno.

Velik broj građevinskih dozvola upućuje na jasan plan investitora, a posljedično i na jasan trend cijene stanova u novogradnji.

Na osnovu ovih pokazatelja, ali i na osnovu kretanja cijena prethodnih godina, prema podacima portala 4zida.rs zaključuje se da će se trend rasta cijena nekretnina nastaviti, pogotovo dok na cijene najviše utiče zakon ponude i tražnje.

Često se napominje da je prethodna godina bila veliki test za tržište nekretnina, zbog uticaja pandemije, jer je tržište tokom vanrednog stanja praktično stalo.

Prosječna cijena oglašenih stanova u starogradnji, u Beogradu, prema podacima portala za prodaju nekretnina 4zida.rs u četvrtom kvartalu 2019. godine iznosila je 1.545 evra za kvadrat.

U prvom kvartalu 2020. godine bila je 1.511 evra za kvadrat, u drugom 1.647, trećem 1.701, a u četvrtom čak 1.733 evra za kvadrat.

Stanovi u Beogradu su u proseku za skoro 190 evra po kvadratu bili skuplji na kraju prošle, nego na kraju 2019. godine.

U Novom Sadu prosječne cijene oglašenih stanova u starogradnji nisu padale čak ni u prvom kvartalu prošle godine.

One, prema podacima portala 4zida.rs, još od sredine 2017. godine imaju tendenciju stabilnog rasta.

Poređenja radi, prosječna cijena oglašenih stanova u starogradnju u Novom Sadu u četvrtom kvartalu 2019. godine je iznosila 1.339 evra za kvadrat, a u četvrtom kvartalu 2020. godine čak 1.492 po kvadratu, što predstavlja poskupljenje od preko 150 evra.

U Subotici je slično kao i u Novom Sadu, cijene u starogradnji su nastavile svoj rast čak i tokom vanrednog stanja. 

Ako se poredi poslednji kvartal 2019. godine i poslednji kvartal 2020. godine, vidi se da je prosječna cijena oglašenih stanova u starogradnji viša za skoro 100 evra po kvadratu (od 657 porasla na 750 evra za kvadrat).

Portal Gradnja. rs navodi i da je pandemija najviše ogodila izdavanje stanova po modelu “stan na dan”, kao i da je u prethodnoj godini drastično je porasla tražnja za vikendicama.

Za prvih šest mjeseci 2020. godine ostvareno je čak 40 odsto više kupoprodajnih ugovora za vikendice nego u istom periodu 2019. godine.

Najviše vikendica je prodato u Vojvodini. Gradnja.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!