Capital.ba

Zadatak nove Vlade Srbije zaustavljanje pada privrednih aktivnosti

22.07.2012. / 21:01

BEOGRAD, Pred novom Vladom Srbije nalaze se veliki izazovi u ekonomskoj politici, pri čemu će njen najteži zadatak biti da zaustavi dalji pad privrednih aktivnosti, smatraju analitičari.

Nova Vlada će morati da poveća izvoz i održi makroekonomsku stabilnost, a prvo što mora odmah da uradi je rebalans budžeta, kažu analitičari.

Pomoćnik glavnog urednika magazina NIN Milan Ćulibrk rekao je da treba sačekati prve zvanične odluke nove Vlade, pa na osnovu toga cijeniti koliko ona ima kapaciteta da rješava nagomilane ekonomske probleme u Srbiji.

Ključni ispit za novu Vladu je da što prije donese rebalans budžeta za tekuću godinu i što ga prije uradi, moći će da se donese vrijednosni sud o njenom kapacitetu da sprovodi koalicioni sporazum, istakao je Ćulibrk i dodao da rebalans mora da bude realan i da ne bude baziran na nerealnim ekonomskim procjenama kao prethodnih godina.

Odgovarajući na pitanje da li nova Vlada ima kapacitet da zaustavi pad privrednih aktivnosti, Ćulibrk je izrazio bojazan da ona neće moći da zaustavi pad i ocjenio da će Srbija ove godine i žvanično biti u recesiji i da će bruto društveni proizvod biti manji od prošlogodišnjeg.

Prema njegovoj ocjeni, već je kasno da se nešto preduzme, jer i da nova Vlada odmah donese neke mjere, ne bi bilo bitnijeg zaokreta u ekonomiji Srbije do kraja godine.

Ćulibrk je rekao da ga najviše plaše kritike banaka i zahtjevi da se dio deviznih rezervi Narodne banke Srbije iskoriste za podsticaj privredi, naglašavajući da rezerve centralne banke tome ne služe.

Nova Vlada Srbije trebalo bi da pruži podršku poslovnim ljudima i prema njima zauzme stav razumjevanja i potpomaganja, ocjenio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubomir Madžar.

Madžar je rekao da samo poslovni ljudi, a ne državni činovnici, mogu da riješe probleme sa kojima je suočena srpska ekonomija.

Među ekonomskim prioritetima, smatra on, treba da bude smanjenje subvencija, odnosno da Vlada prestane da finansira dijelove privrede koji nemaju budućnost, kao i da sprovede ranije najavljenu giljotinu propisa koji sputavaju privrednike da posluju.

“Ekonomska situacija u Srbiji mnogo je složena, počev od budžeta koji je u ozbiljnoj krizi do nelikvidne privrede sa nepodmirenim obavezama i uz silna neplaćanja koja je pritiskaju”, dodao je on.

Buduća Vlada Srbije je prepoznala prioritete kojima u ekonomskom domenu treba da se posveti, izjavio je ekonomski analitičar Goran Nikolić.

Ti prioriteti su, kako je istakao, ulaganje i podsticaj razvoja poljoprivrede, reindustrijalizacija zemlje, ulaganja u energetiku, formiranje Razvojne banke, uređenje sistema javnih nabavki i drugi.

On je ocjenio da će u uslovima svjetske ekonomske krize biti teško privlačiti strane investicije u Srbiju, ali da na tome treba istrajati, kao i na formiranju Razvojne banke koja treba da pomogne u finansiranju domaće privrede.

Nikolić je pozitivno ocjenio planove za odobravanje kredita za likvidnost i investicije, ukidanje pojedinih fiskalnih nameta za privredu i povećanje akciza na cigarete. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!