Capital.ba

Za uncu zlata više od 1.600 dolara

15.01.2011. / 7:30

NJUJORK, Cijene zlata bi mogle da premaše 1.600 dolara za finu uncu krajem ove ili početkom 2012. godine, pod uticajem visoke investicione tražnje, prognozirala je ugledna konsalting kompanija GFMS.
U poslovanju na berzama u petak zlato se prodavalo po cijeni iznad 1.370 dolara za finu uncu (31,1 gram), a na istorijskom maksimu od 1.430,95 dolara cijene su bile 7. decembra 2010. godine.
Zlato je u 2010. poskupjelo 30 procenata, ali je prošle nedjelje zabilježen najveći pad za sedam mjeseci, s obzirom na to da su investitori odlučili da fiksiraju zaradu, nakon poboljšanja makroekonomske statistike.
“Moguća je dalja korekcija cijena, posebno poslije završetka popunjavanja rezervi početkom godine i priprema za kinesku Novu godinu”, izjavio je predsjednik GFMS Filip Klapvajk, dodajući da ne prognozira veliku rasporadaju zlata ili preokret tendencije cijena.
Svjetska proizvodnja zlata na nalazištima je prošle godine porasla za tri odsto, do novog rekorda od 2.652 tone.
Prema riječima Klapvajka, rast svjetske proizvodnje obezbijedili su Australija, Kina, Argentina i SAD, pri čemu je na nekim velikim nalazištima u Peruu i Indoneziji eksploatacija smanjena.
Proizvodnja zlatnog nakita je lani porasla za 16 procenata, zahvaljujući najviše Indiji, najvećem svjetskom potrošaču zlata. GFMS, međutim, prognozira sedmoprocentni pad proizvodnje zlatnog nakita u prvom polugođu ove godine.
“Smatramo da je Indija obezbijedila velike zalihe i tražnja će opasti u prva dva kvartala ove godine. Ukupna tražnja juvelirskih proizvoda očigledno će nešto opasti u 2011. godini”, rekao je Klapvajk.
Zlatni nakit tradicionalno učestvuje sa 60 odsto u svjetskoj potrošnji zlata. Najveći potrošači zlata za ove svrhe su Indija i Kina, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!