Capital.ba

Za stanarinu daju od 150 do 1.500 maraka

20.05.2009. / 7:40

stanoviBANJALUKA,  Podstanari u Republici Srpskoj prinuđeni su da zbog izuzetno visokih cijena stanarina koje moraju da plate, nerijetko iznajmljuju neuslovne i prostorije pune vlage, koje stanodavci nude po nešto prihvatljivijim cijenama.
 
Većina njih smatra da su cijene stanova koje plaćaju previsoke, ali uslove diktiraju  stanodavci.
– Nenamješten stan u Obilićevu mjesečno plaćam 300 maraka,  a sa režijama ta cifra pređe i 500 maraka. Cijene su zaista previsoke, ali ljudi koji nemaju izbora moraju da se njima prilagođavaju – priča četrdesetogodišnja Banjolučanka koja nije željela da se predstavi.
Studenti ističu da je njihova situacija još gora i da veliki broj njih, nerijetko neuslovne i trošne garsonjere plaća “papreno”.
– Većina studenata nema toliko novca i zato ih po nekoliko živi u jednom stanu. Ipak, cijene su i tada visoke – ističu studenti.
Najviše su cijene stanova u Banjoj Luci, gdje se stanarine kreću se od 200 do 1.500 maraka. Najjeftiniji stan za iznajmljivanje u centru grada je 300 maraka. Vlasnik agencije “Senzor” Manojlo Popović ističe da naši građani najčešće iznajmljuju stanove koji koštaju od 200 do 500 maraka. Oni ističe da ima zainteresovanih za luksuznije stanove, čija cijena prelazi 1.000 maraka. Novogradnja, lokacija, spratnost, opremljenost stana, povećavaju cijenu. 
– Radi se o manjim stanovima. Garsonjere se u zavisnosti od lokacije kreću između 150 i 200 maraka – istakao je Popović.
Vlasnica agencije za promet nekretnina “Marić nekretnine” Emilija Marić kaže da su u Modriči jednosobni nenamješteni stanovi i garsonjere oko 150 konvertibilnih maraka, a dvosobni od 150 do 200.
Cijene stanarina za jednosoban stan u Foči u centru grada, kreću se između  200 i 250 maraka, dok je  cijena na periferiji niža za 50 KM.
U Poreskoj upravi RS ističu da građani koji izdaju stanove nisu obavezni da tu djelatnost registruju.
– Stanodavci te prihode prijavljuju u godišnjoj poreskoj prijavi na dohodak i lani ih se prijavilo 8.000 – kazala je portparol Poreske uprave Mila Štrkić.
Utaja
– Ako stanodavac nije podnio  prijavu, a iznos  poreza na prihod od izdavanja stana je veći od 10.000 KM na godišnjem nivou, radi se o utaji poreza – naglasila je Mila Štrkić. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!