Capital.ba

Za sistem navodnjavanja BiH odobren kredit od 40 miliona dolara

04.05.2012. / 10:08

VAŠINGTON, Bord izvršnih direktora Svjetske banke odobrio je BiH kredit od 40 miliona dolara za projekat unapređenja sistema navodnjavanja, koji treba da pomogne poljoprivrednicima da povećaju prinose, saopšteno je iz ove finansijske institucije.

“Uprkos plodnom zemljištu i mogućnosti za ostvarivanje visokih prinosa, nedostatak objekata za navodnjavanje negativno se odražava na produktivnost i procjenjuje se da se gubici prinosa usjeva kreću od 20 do 40 odsto, zavisno od dijela zemlje. Pomaganjem BiH da osposobi sisteme za navodnjavanje i poboljšanjem opšteg pravnog okvira u ovoj oblasti, za poljoprivrednike će biti stvorene značajne pogodnosti”, saopšteno je iz Svjetske banke.

U saopštenju se navodi da je petina radne snage u BiH zaposlena u poljoprivredi.

Menadžer Svjetske banke za BiH Anabela Abreu kaže da je ovo važan projekat za poljoprivrednike u BiH, jer će im omogućiti povećanje prinosa i prihoda.

Projekat će biti fokusiran na visoko-prioritetne investicije koje se odnose na rehabilitaciju i modernizaciju sistema za navodnjavanje.

U saopštenju se navodi da će ova, do sada najveća investicija u BiH u oblasti navodnjavanja, pomoći naporima zemlje u provođenju zacrtanih planova u oblasti navodnjavanja i klimatskih promjena, a fokusiraće se na obezbjeđivanje ravnopravnog učešća za ugrožene poljoprivrednike u pristupu projektnim sredstvima i ustanovama.

Portfolio projekata Svjetske banke u BiH trenutno uključuje 13 projekata ukupne vrijednosti 342,3 miliona dolara. Ovi projekti se odnose na pružanje pomoći u oblasti poljoprivrede, energetike, zdravstva, društvene bezbjednosti i zapošljavanja, lokalne infrastrukture i razvoja privatnog sektora.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!