Capital.ba

Wall Street očekuje pad dobiti kompanija, prijeti ‘recesija zarada’

28.09.2015. / 10:04

wallNJUJORK, Zbog niske cijene nafte, visokog kursa dolara i slabljenje potražnje u svijetu, u trećem bi tromjesečju, po prvi put od 2009., mogla pasti dobit američkih kompanija, a kako bi se taj trend mogao i nastaviti, analitičari već najavljuju ‘recesiju zarada’.

Analitičari u najnovijoj anketi Reutersa očekuju pad dobiti kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju za 3,9 odsto u odnosu na isti lanjski period.

Ostvare li se te procjene, bio bi to prvi pad zarada američkih kompanija od trećeg tromjesečja 2009. godine i globalne finansijske krize.

A zbog usporavanja rasta kineske ekonomije, niskih cijena nafte i sirovina, kao i visokog kursa dolara, smanjuju se i očekivanja za iduće tromjesečje.

Zbog toga neki analitičari govore o opasnosti od ‘recesije zarada’, po uzoru na ekonomsku recesiju, odnosno pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) dva kvartala zaredom.

“Recesija zarada nije dobra stvar. U tom slučaju, nije mi toliko važno u kakvoj je situaciji ekonomija ili bilo što drugo”, kaže Michael Mullaney, direktor u kompaniji Fiduciary Trust.

Na Wall Streetu je S&P 500 indeks u minusu oko 9 odsto u odnosu na rekordan nivo od 21. maja, jer su usporavanje rasta kineske ekonomije i globalne potražnje, kao i nesigurnost po pitanju kamata u SAD-u, izazvali oštar pad cijena akcija posljednjih mjeseci.

Tržište je pod pritiskom i zbog smanjenih procjena poslovnih rezultata kompanija. Odnos između negativnih i pozitivnih najava kompanija iz S&P 500 indeksa za tekući kvartal iznosi 3,2 naprema 1,0.

Zbog toga su, pak, analitičari posljednjih mjeseci oštro smanjili procjene zarada u trećem tromjesečju u odnosu na procjene u anketi Reutersa od 1. jula, kada su očekivali pad dobiti za 0,4 odsto na godišnjem nivou.

Očekuje se, takođe, i pad prihoda kompanija iz S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju, i to za 3,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

“Kako bismo mogli očekivati rast cijena akcija kada svi ovi signali ne najavljuju neki napredak?”, kaže Daniel Morgan, portfelj menadžer u kompaniji Synovus Trust Company.

S obzirom na oštar pad cijena nafte u proteklih godinu dana, najveći pad dobiti očekuje se u naftnom sektoru, za 64,7 odsto u odnosu na isti lanjski period.

Zbog slabosti kineske ekonomije, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, oštro su pale i njihove cijene.

Zbog toga se u rudarskom sektoru u anketi Reutersa očekuje pad dobiti tih kompanija za 13,8 odsto, dok bi industrijski sektor mogao zabilježiti pad zarada za 3,6 odsto u odnosu na isti kvartal prošle godine.

Isključe li se iz procjena američki energetski divovi, zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem bi tromjesečju mogle porasti 3,7 odsto, pokazuje anketa Reutersa.

Snažno će na poslovanje američkih kompanija uticati i rast kursa dolara, s obzirom da kompanije iz S&P 500 indeksa gotovo polovinu svoje prodaje ostvaruju u inostranstvu.

Jačanje dolara loše utiče na američke kompanije koje posluju u inostranstvu jer zbog toga njihovi proizvodi postaju skuplji, manje konkurentni, pa se očekuje pad njihovih prihoda i zarada.

Uspon dolara posljedica je očekivanja da će američka centralna banka Fed do kraja godine povećati kamatne stope, dok će, s druge strane, japanske i evropske monetarne vlasti još duže vrijeme voditi izuzetno labavu politiku. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!