Capital.ba

Vlada Slovenije čuva pare za “crne dane”

10.08.2011. / 9:55

LJUBLJANA, Vlada Slovenije smatra da podaci o uslovima pod kojima je oročila tri milijarde evra u domaćim bankama treba da ostanu tajna.
Zbog toga je najavila da će pokrenuti postupak protiv Povjerenika za informacije od značaja koji smatra da bi ti podaci trebalo da budu dostupni javnosti.
Slovenačka vlada je svojim zaključkom od državnog pravobranilaštva zatražila da podnese tužbu protiv nacionalne povjerenice za informacije Nataše Pirc Musar jer smatra da je ona kršila zakon na štetu javnog interesa budući da se založila za objavu tih podataka, objavila je slovenačka agencija STA.
Musar je, naime, svojim rješenjem dva puta dala odobrenje jednom preduzetniku iz Maribora koji je od ministarstva finansija zatražio podatke o 17 ugovora tog ministarstva s bankama.

Na osnovu tih ugovora slovenačka vlada je od početka 2009. do početka 2010. oročila tri milijarde evra depozita u domaćim bankama, pomažući im na taj način da poboljšaju svoju likvidnost u vrijeme kada u jeku najžešće međunarodne finansijske krize, same nisu mogle da se zadužuju, a morale su da vraćaju već uzete kredite.

Preduzetnik Martin Vrečko zatražio je da vlada objavi podatke o tome pod kojim je uslovima i kamatnim stopama bankama povjeren taj novac jer sumnja da se možda radilo o prikrivenoj pomoći bankama, što je ministarstvo finansija negiralo, ali nije pristalo na objavljivanje podataka iz samih ugovora.

U vezi sa zahtjevom da se podaci o ročnosti i kamatnim stopama iz ugovora o oročenju sredstava javno objave, ministarstvo finansija saopštilo je da bi to bilo štetno za nacionalni interes budući da bi državu dovelo u slabiji položaj pri dogovaranju novih poslova s bankama koje upravljaju sredstvima koje ima država na trezorskom računu budući da se u sklapanju tih poslova radi i o konkurenciji različitih banaka.

Reagujući na zaključak vlade da protiv nje pokrene postupak, jer je željela da otkrije pomenute podatke, Musar je navela da je riječ o podacima o korištenju javnih sredstava i da postojeći zakoni omogućuju da ti podaci budu javno dostupni.

“Kad se radi o upotrebi javnih sredstava, država se ne može pozivati na čuvanje svojih navodnih poslovnih tajni, a niti na čuvanje poslovnih tajni banaka. Takvo pozivanje šteti javnom interesu i nema nikakve osnove jer je javni interes da takvi postupci budu transparentni”, navela je povjerenica Nataša Pirc Musar.
Slovenački premijer Borut Pahor izjavio je krajem maja u jednom neformalnom razgovoru s novinarima, koji je tajno bio snimljen i kasnije objavljen na Youtubeu, da je Slovenija za slučaj “najgoreg scenarija”, odnosno nove finansijske krize i nemogućnosti dobijanja kredita, “sakrila” preko tri milijarde evra, ali da do daljega ta sredstva neće dirati. Prema tvrdnjama poslovnog lista “Finance”, od spomenutih sredstava najviše je, oko jedne milijarde evra, deponovano u Novoj Ljubljanskoj banci (NLB). Od ukupno 3,2 milijarde evra državnih depozita u bankama, 1,3 milijarde evra oročeno je na period do jedne godine, a ostatak su dugoročniji depoziti preko godine dana, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!