Capital.ba

Visoka saglasnost u svim ključnim pitanjima

16.12.2011. / 15:35

BEOGRAD, Između vlada Republike Srpske i Srbije postoji velika saglasnost u svim ključnim pitanjima, konstatovano je danas na zajedničkoj sjednici vlada u Beogradu.

“Rasprava koja je trajala više od dva sata pokazala je da postoji velika saglasnost u svim ključnim pitanjima, bilateralni odnosi su odlični, a saradnja na visokom nivou razvijaće se i dalje jer smo upućeni jedni na druge”, rekao je premijer Srbije Mirko Cvetković na konferenciji za novinare nakon sjednice.

Na sjednici je dogovoreno da se izradi studija o komplementarnosti privreda RS i Srbije, da Srbija obezbijedi Republici Srpskoj pozajmicu 20 000 tona pšenice iz robnih rezervi, a razgovarano je i o mogućnosti da JAT omogući let Beograd – Banjaluka – Beč.

Cvetković je rekao da je dogovoreno i da Srbija do kraja godine obezbijedi 850.000 evra za školu “Srbija” na Palama, te da je u toku projekat kreditiranja nabavke računara za škole u RS vrijedan 4,5 miliona evra, od čega će tri miliona evra biti obezbijeđeno do kraja godine, a ostatak u narednoj godini.

Razgovarano je i o finansiranju kompleksa Donja Gradina – jednog od najvećih stratišta iz Drugog svjetskog rata te o osnivanju instituta Ivo Andrić.

“Razmotrena su i pitanja iz oblasti energetike, vojne industrije, odnosi u zdravstvu, saradnja u oblasti školstva, pri čemu je istaknuto da svi iz RS upisani u škole u Srbiji imaju jednaka prava kao i ostali”, rekao je Cvetković.

On je dodao da su razgovori koji su vođeni vezani za Sporazum o specijalnim paralelnim vezama.

Premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić ocijenio je da je sjednica bila efikasna i da je razgovarano o svim projektima koji su od velikog značaja za Srpsku.

On je istakao važnost izrade studije o komplementarnosti privreda RS i Srbije, jer će dati pravce da bi se izbjeglo dupliranje kapaciteta privreda Srbije i RS.

Džombić je istakao da je i bitna podrška Institutu Ive Andrića, čije će osnovne djelatnosti biti jezik i književnost, istorija, politika, pravo, ekonomija, socijalna pitanja, nauka, edukacija, kultura i mediji.

Govoreći o evrointegracijama Srbije, Džombić je rekao da je, na žalost, postavljen još jedan uslov i dobijanje statusa kandidata je prolongirano za nekoliko mjeseci, ali da je uvjeren da će sve što je radila Srbija biti nagrađeno i da će Beograd u martu dobiti status kandidata.

Prema riječima Džombića, takvo opredjeljenje Srbije otvara nove perspektive saradnje i razvoja RS.

Premijer RS najavio je da će sljedeća zajednička sjednica vlada Srbije i Republike Srpske biti održana najvjerovatnije u narednih pola godine i to u Trebinju.

“Saradnja Vlada Srbije i RS je nikada bolja, imamo direktnu komunikaciju između svih ministara i iza sebe imamo rezultate”, poručio je Džombić.

Nakon ove, druge zajedničke sjednice u Vladi Srbije potpisani su memorandumi o razumijevanju između ministarstava unutrašnjih poslova, ministarstava za životnu sredinu Republike Srpske i Srbije i sporazum o implementaciji ugovora o robnom kreditu u oblasti vagonogradnje i informacionih tehnologija.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Dušan Nikezić i ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija potpisali su sporazum o robnom kreditu.

Ministri unutrašnjih poslova Republike Srpske i Srbije Stanislav Čađo i Ivica Dačić potpisali su Memorandum o razumijevanju između MUP-a Republike Srpske i MUP-a Srbije.

Ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić i državni sekretar u Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije Bojan Đurić potpisali su memorandum o razumijevanju u oblasti zaštite životne sredine koji bi trebalo da stvori uslove za otpočinjanje zajedničkih projekata u oblasti međugranične saradnje.

Republika Srpska i Srbija su na osnovu Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama do sada potpisale 27 sporazuma.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!