Capital.ba

Velika privredna kriza iz tridesetih neće se ponoviti

06.01.2009. / 7:50

MADRID,  Tekuća globalna privredna kriza biće teža nego prethodne, ali ne tako ozbiljna kao Velika depresija s početka tridesetih godina prošlog vijeka, kada je proizvodnja u SAD i nizu drugih zemalja prepolovljena, dok je više desetina miliona ljudi ostalo bez posla, ocijenio je poznati američki ekonomista Džefri Saks.
 U intervjuu za madridski dnevnik “El pais”, Saks – koji je direktor Insituta za planetu Zemlju pri njujorškom univerzitetu Kolumbija i specijalni savetnik generalnog sekretara UN Ban Ki Muna – je ocijenio da bi Azija  ove godine, uprkos kriznom stanju svjetske ekonomije, trebalo da ostvari pozitivan privredni rast.
 Američki ekonomista upozorava da je propast četvrte po veličini investicone banke u SAD “Liman braders”, koja je jesenas bankrotirala, bila “velika greška”, jer je, kako objašnjava, dodatno pojačala ekonomsku krizu u SAD i drugim djelovima svijeta.
 Ukoliko bi se dopustila i propast giganata američke autoindustrije, to bi bio put u privrednu depresiju, ocijenio je Saks, koji se početkom devedesetih godina prošlog vijeka pročuo kao ekonomski savjetnik međunarodnih finansijskih institucija za zemlje sa tranzicionom (prelaznom) privredom.
 Saks je tada od vlade Rusije i niza istočnoevropskih zemalja dobijao milonske dolarske honorare za stručnu pomoć u primjeni ekonomske “šok terapije”, a prema receptu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
 Kasnije se Saks, u intrvjuu koji je dao moskovskom dnevniku “Izvestija” početkom 1998. godine, negativno odredio prema takvom konceptu privrednih reformi, ocijenivši da je primjena tih metoda u slučaju Rusije i još nekih  zemalja imala jako “nezgodne” socijalne i ekonomske posljedice na žitelje tih država.
 Zanimljivo je da je Slovenija početkom 1992. godine odbila ponudu Saksa da joj pomogne ” u tranzicionom poslovima”, jer je vlada u Ljubljani ocijenila da se sa tim problemom može izboriti i sama, i to na osnovu modela koji je različit od koncepta MMF-a .

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!