Capital.ba

Većina institucija BiH podstanari u Banjaluci

16.01.2024. / 14:24

BANJALUKA – Većina institucija BiH sa sjedištem u Banjaluci nema svoje prostorije u najvećem gradu Srpske i plaća visoke kirije za objekte u kojima su smještene. Isto tako, kirije za smještaj svojih regionalnih kancelarija u Banjaluci plaćaju gotovo sve zajedničke institucije čije je centralno sjedište u Sarajevu ili nekom drugom gradu u BiH.

kirije

FOTO: Grad Banjaluka

U svojim objektima u Banjaluci su Centralna banka BiH – Glavna banka Republike Srpske za čije potrebe je izgrađena nova velelepna zgrada u najužem centru Banjaluke, zatim Obavještajno-bezbjednosna agencija BiH koja je naslijedila prostor Obavještajno-bezbjednosne službe RS, Agencija za osiguranje depozita, te Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta (HEA) i Ombudsman za ljudska prava BiH koje su u svojim prostorijama u poslovnoj zgradi u blizini Merkatora u Banjaluci.

Pored ovih institucija, ni Uprava za indirektno oporezivanje BiH ne plaća kiriju, ali ni UIO nije u svojoj zgradi, već u objektu Vlade Republike Srpske, dok sve ostale plaćaju kirije.

Među njima su Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), Direkcija za civilno vazduhoplovstvo (BHDCA), Agencije za lijekove i medicinska sredstva, Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) i Komisija za koncesije BiH.

Najinteresantnija je situacija sa IDDEEA, jer je izgradnja zgrade te agencije trebala da bude okončana 2014. godine, ali se rokovi za završetak izgradnje stalno produžavaju, a njeni temelji zarastaju u korov. CAPITAL je o tome pisao u avgustu prošle godine.

UIO BiH godinama unazad pokušava riješiti pitanje smještaja u Banjaluci. Posljednji pokušaj im je propao krajem 2021. godine kada su zbog nedostatka novca morali odbiti ponudu firme „Grand Trade“ kontroverznog biznismena Mileta Radišića koji im je nudio prostor u ulici Vuka Karadžića po cijeni od 100 miliona maraka.

UIO

FOTO: Capital.ba

Konkurs je ponovo raspisan u decembru prošle godine i zatvara se sutra, a UIO je za kupovinu prostora obezbijedila 70 miliona KM. Sudeći po uslovima konkursa, UIO će uprkos oštrom protivljenju opozicije zgradu kupiti od pomenutog kontroverznog biznismena.

Pored UIO, kupovinu zgrade i useljenje u svoje prostorije u Banjaluci planira i SIPA, jer je Savjet ministara BiH ovoj policijskoj agenciji u junu prošle godine kroz Program višegodišnjih kapitalnih ulaganja za period 2023.-2024. odobrio 5,8 miliona KM za kupovinu zgrade za smještaj Regionalne kancelarije SIPA u najvećem gradu Srpske.

„Početna zakupnina iznosila je 21.303 KM mjesečno bez PDV-a, da bi se u više navrata smanjivala i danas iznosi 15.977 KM bez PDV-a, zbog čega se SIPA u nekoliko navrata obraćala Savjetu ministara sa zahtjevom za kupovinu objekta za trajni smještaj“, navedeno je u obrazloženju odluke Savjeta ministara kojom se odobrava 5,8 miliona KM za kupovinu zgrade.

Prema saznanjima našeg portala, SIPA će najvjerovatnije kupiti upravo zgradu u kojoj je trenutno smještena Regionalna kancelarija koja je u vlasništvu građevinskog preduzeća „Krajina“ Borka Đurića.

Regulatorna agencija za komunikacije BiH smještena je u svojim prostorijama u sjedištu RAK u Sarajevu, kao i u regionalnim kancelarijama u Banjaluci i Mostaru, ali direktor RAK-a Draško Milinović kaže za CAPITAL da je Regionalna kancelarija Banjaluka postala mala i da će se ići u nabavku većeg prostora.

„RAK ima svoje prostorije u Banjaluci, ali povećan je broj zaposlenih, pa nam je potreban veći prostor“, kaže Milinović.

Slavica Škoro iz Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta (HEA BiH) kratko je potvrdila za CAPITAL da je ova institucija od 2015. godine u svojim prostorijama.

„Mi imamo svoje prostorije na dva sprata u zgradi u kojoj se nalaze još neke institucije BiH“, kratko je potvrdila Škoro.

Ombudsman za ljudska prava BiH Nevenko Vranješ potvrdio je za CAPITAL da je ova institucija u istoj zgradi u kojoj i HEA.

„Prostor u kojem se nalazimo je ranije kupljen, ako se ne varam 2015. godine. Prostor je neuslovan, ali je u vlasništvu Ombudsmana BiH i ne plaća se kiriju“, kaže Vranješ.

Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH smještena je u objektu u neposrednoj blizini nekadašnjeg privrednog giganta „Incel“. Bivši direktor ove Agencije Aleksandar Zolak kratko je potvrdio za CAPITAL da se kirija u visini od oko 10.000 evra po ugovoru sklopljenom prije njegovog dolaska na mjesto direktora plaćala Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS.

Direkcija za civilno vazduhoplovstvo (BHDCA) od 2009. do 2019. godine plaćala je banjalučkoj firmi „Euromedic“ mjesečnu kiriju od nevjerovatnih 60.053 KM. Nakon isteka ugovora o zakupu, BHDCA je prešla u prostorije bivšeg „Krajinapremjera“, gdje plaća duplo manju kiriju.

bhdca

Foto: BH zrakoplovni portal

Donedavni direktor ove institucije Čedomir Šušnjar koji je podnio ostavku kaže da je Savjet ministara BiH još 2009. godine donio zaključak i obavezao Ministarstvo finansija i trezora BiH da obezbijedi finansijska sredstva za smještaj ove institucije.

„Prijedlog odluke o odobravanju sredstava i načinu provođenja postupka kupovine poslovnog prostora u Banjaluci za potrebe BHDCA tek 27. jula 2020. godine je upućen Savjetu ministara na usvajanje. Od tada je nekoliko puta skidan sa dnevnog reda bez ikakvog Obrazloženja“, kaže Šušnjar za CAPITAL.

On je dodao da mnogo veći problem od plaćanja kirije za BHDCA predstavlja nemogućnost zapošljavanja specijalizovanih stručnih kadrova.

„To je primjedba koju konstantno iznose i međunarodne vazduhoplovne organizacije (ICAO i EASA) koje vrše reviziju i procjenu sistemskog poslovanja BHDCA. To je, između ostalog, jedan od osnovnih razloga zbog kojih sam podnio ostavku i napustio BHDCA“, kaže Šušnjar.

CAPITAL: D. Momić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!