Capital.ba

Usvojen zakon o preuzimanju imovine banaka

26.10.2012. / 20:19

BEOGRAD, Skupština Srbije usvojila je Zakon o preuzimanju imovine i obaveza određenih banaka radi očuvanja stabilnosti finansijskog sistema, koji omogućava da imovina i obaveze “Nove agrobanke” pređu na Poštansku štedionicu, čime će i sve štediše “Agrobanke” moći da raspolažu svojim ulozima.

 

Važenje usvojenog zakona ograničeno je na dvije godine, pošto je prihvaćen amandman skupštinskog Odbora za finansije kojim je predviđeno trajanje zakona do 31. decembra 2014. godine.

Takođe, zakon se može primjenjivati samo na banke u kojima država ili autonomna pokrajina ima većinsko učešće, odnosno kontrolu, što je takođe bio amandman Odbora.

Zakonom je predviđeno da se preuzimanje banke može izvršiti samo ako za to postoji pozitivno mišljenje Narodne banke Srbije.

Za zakon je glasalo 129 poslanika vladajuće većine, protiv je bilo 19 poslanika opozicije, od ukupno 148 prisutnih u sali.

Kako je najavio ministar finansija Mlađan Dinkić, štediše će svojim ulozima moći da raspolažu već u ponedjeljak, 29. oktobra, jer će Vlada sutra na sjednici potvrditi ugovor o prenosu svih 250.000 depozita “Agrobanke” na Poštansku štedionicu, nakon čega “Nova agrobanka” ide u stečaj.

Inače, u Poštansku štedionicu će preći oko 250 miliona evra osiguranih štednih uloga i oko 150 miliona evra neosiguranih, a polovina štednih uloga dospijeva sljedeće sedmice u Nedjelji štednje, što “Agrobanka” ne bi mogla da isplati.

Ministar Dinkić je objasnio da je donošenje novog zakona najbolje rješenje kako bi se održala finansijska stabilnost nakon skandala u “Agrobanci”.
On je naglasio da se radi o iznuđenom rješenju i da bi bilo bolje da parlament nije morao da donosi takav zakon, ali da se na taj način spriječava sirenje problema u bankarskom sistemu.

Takođe, zakonom je predvđeno da se na preuzimanje imovine banke ne primjenjuju zakoni o Agenciji za osiguranje depozita i o osiguranju depozita, kao i o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje, a to preuzimanje se obavlja ugovorom o preuzimanju cjelokupne ili dijela imovine i obaveza.

Banka koja preuzima dio imovine i obaveza može dobiti bespovratnu finansijsku podršku za preuzimanje, koje se obavlja bez pristanka akcionara, deponenata i drugih povjerilaca, odnosno dužnika banaka koje učestvuju u preuzimanju.

Kako je Vlada navela u obrazloženju zakona, Ministarstvo finansija i privrede, NBS i Agencija za osiguranje depozita utvrdili su da je postojeći zakonodavni okvir nedovoljan, te da je neophodno donijeti poseban zakon kojim bi se uspostavio okvir na temelju koga bi državni organi mogli da reaguju u izuzetnim i hitnim slučajevima koji ozbiljno prijete da naruše finansijsku stabilnost Srbije.

Primjer konkretnog slučaja čije konačno rješavanje nije moguće u okviru postojećeg zakonskog okvira je problem “Nove agrobanke”, a donošenje ovog zakona omogućava Vladi da preduzme mjeru prenošenja zdrave imovine banaka, kao i banaka za posebne namjene, odnosno banaka pod administrativnim upravljanjem na druge banke, uz istovremen prenos obaveza tih banaka.

Time se doprinosi sigurnosti deponenata banaka koje su se susrele sa teškoćama u poslovanju, što je jedan od najvažnijih elemenata finansijske stabilnosti.

Zaključujući sjednicu, predsjedavajuća Vesna Kovač čestitala je poslanici SNS Jeleni Mijatović rođenje kćerke, a poslaniku te stranke Draganu Šormazu rođenje sina.

Skupština Srbije rad nastavlja u utorak, 30. oktobra kada će razmatrati Prijeldog zakona o upravljanju migracijama.

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić potpisao je danas Ukaz o proglašenju Zakona o preuzimanju imovine i obaveza određenih banaka radi očuvanja stabilnosti finansijskog sistema Republike Srbije. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!