Capital.ba

UN: Zemlje u razvoju nose najveći teret privredne krize

25.06.2009. / 12:08

un-logoNJUJORK, Trodnevna konferencija o načinima pružanja pomoći siromašnim zemljama da prevladaju svjetsku ekonomsku krizu održava se od srijede do petka u sjedištu Ujedinjenih naroda u Njujorku, javljaju svjetske novinske agencije.
Zemlje u razvoju, koje čine veliku većinu od 192 članice Opšte skupštine UN-a, nose najveći teret ove krize i cilj je ovog skupa pronaći hitne i dugoročne odgovore koji bi ublažili uticaj krize, rekao je predsjednik Opšte skupštine Miguel D’ Escoto Brockmann, organizator konferencije. Konferencija bi takođe trebala pokrenuti dijalog o reformi svjetske finansijske arhitekture uzimajući u obzir potrebe svih zemalja članica, rekao D’ Escoto Brockmann.

Globalne finansijske institucije, kao što su Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetska banka (WB), treba reformirati, ali je svijet podijeljen oko načina unapređivanja njihova rada, rekao je glavni sekretar UN-a Ban Ki-moon. “Svjetske institucije, koje su stvorene trudom prijašnjih generacija, moraju postati puno odgovornije, reprezentativnije i učinkovitije”, rekao je Ban u srijedu po njujorškom vremenu otvarajući konferenciju.

Ističući da reforma finansijskih institucija “nije posao jednog čovjeka, zemlje ili grupe zemalja, nego izazov za sve nas”, Ban je pozvao zemlje na zajedničku obnove onoga što je globalna kriza uništila. Brojne agencije za razvoj izrazile su sumnju da će se postići nešto konkretno na ovoj konferenciji. Zemlje u razvoju poslale su skupu jasnu poruku koja glasi: potreban nam je novac i poručile da se smatraju žrtvama finansijske krize koju nisu one prouzrokovale te su zatražile pomoć bogatih država. Ban Ki-moon podržao je poziv siromašnih zemalja za više finansijske pomoći. Poslovni.hr

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!