Capital.ba

U Srbiji nema mesa za klaonice, neminovan novi rast cijena

19.08.2012. / 14:46

BEOGRAD, Ponuda sirovine za klaoničnu industriju u Srbiji stalno se smanjuje, a cijene žive vage rastu, što će direktno uticati na poskupljenje mesa u prodavnicama.

Mesari i proizviđači mesa su istakli da je zbog takve situcije, neminovno poskupljenje mesa u Srbiji najmanje 20 procenata, iako je već u junu poskupjelo blizu 30 procenata.

Pojednim industrijama mesa svakodneveno nedostaje 300 do 400 svinja u odnosu na uobičajene dnevne potrebe od oko 1.000 komada.

Ima, međutim, i onih koji su, bojeći se da neće moći da odhrane planirani broj tovljenika, prinuđeni da za klanje prodaju prasiće, pa i krmače, što je dodatna opasnost za očuvanje stočnog fonda.

Ponuda tovljenika je znatno smanjena, a sa 195 dinara po kilogramu žive vage prošle nedjelje cijena je skočila na 205, a iduće će biti 210 dinara.

Poljoprivrednici kažu da bi zbog izuzetno teškog stanja u domaćem stočarstvu država Srbija trebalo da što prije pritekne u pomoć.

Neophodno je angažovati državne resurse i direktno finansijski podržati sve stočare, kako male tako i velike, registrovana i neregistrovana gazdinstva.

Proizvodnja mesa u Srbiji je oko 450.000 tona godišnje i biće dobro ako 2012. godine ostane bar na tom nivou, istakli su u Privrednoj komori Srbije.

U Srbiji se godišnje troši oko 42 kilograma mesa svih vrsta po stanovniku, što je daleko ispod evropskog prosjeka.

Prema podacima PKS, potrošnja mesa u Srbiji po stanovniku prošle godine bila je četiri kilograma junetine, 5,4 kilograma ribe, 17,3 kilograma svinjetine i 17,2 kilograma živinskog mesa. 

Očekuje se rast potrošnje niže vrijednih, jeftinijih, kategorija mesa, kao i piletine. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!