Capital.ba

U Livnu i Travniku održani forumi o perspektivama bh. poljoprivrede

13.01.2017. / 7:30

MOSTAR,  U Livnu i Travniku  održani su forumi o perspektivnom razvoju bh. poljoprivrede pod nazivom “Naše oranice bez granice”. 

Organizator projekta je Kancelarija visokog predstavnika Europske unije u Bosni i Hercegovini (EUSR), a njegova svrha je pokrenuti otvoren razgovor o trenutnoj situaciji ruralnih područja i poljoprivrede u BiH te o izazovima i mogućnostima koje nudi proces pristupanja EU.

Pored domaćih, regionalnih i međunarodnih stručnjaka, na forumima su se obratili veleposlanik Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU, britanski ambasador u BiH Edward Ferguson, kao i zamjenik šefa Delegacije Eiropske unije Khaldoun Sinno.

– Oranice BiH zaista mogu biti bez granice, kao što glasi slogan našeg projekta. Domaći proizvođači trebaju iskoristiti sve pogodnosti koje članstvo u EU nudi. Ovdje smo da bismo direktno pričali s poljoprivrednicima o njihovoj situaciji i problemima sa kojima se susreću. Svjesni smo da je njihov položaj jako težak i da su tokim godine upravo ove kategorije ostale zanemarene-, naveo je Wigemark, saopštila je agencija „Aquarius“ iz Banja Luke.

Tokom foruma bilo je riječi o konkretnim primjerima iz ove oblasti, analizirale su se glavne prepreke za poboljšanje stanja u poljoprivredi i načini za njihovo otklanjanje, te dale preporuke kako se blagovremeno pripremiti za pristupanje EU.

Britanski ambasador u BiH Edward Ferguson kazao je da su forumi sjajna prilika da od proizvođača čuje sa kojim se izazovima i prilikama susreću poljoprivrednici.

– Poljoprivreda je izuzetno važan sektor za BiH, i ako su poljoprivredni proizvođači u dobroj situaciji, onda je i cijela zemlja dobro. Ne treba zaboraviti napredak koji je ostvaren u proteklim mjesecima, krenuvši od adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a zatim deblokade izvoza pojedinih bh. proizvoda na tržište EU. Jako puno posla je pred svima nama, moramo se još snažnije fokusirati na izvoz peradi i drugih proizvoda životinjskog porijekla. Usvajanje sveobuhvatne strategije u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja je važno da bi se deblokirala sredstva EU koja su na raspolaganju ovom sektoru, a koji će sa sobom povući dalje investicije-  naveo je ambasador Ferguson.

EU integracije sa sobom nose brojne izazove, ali i pogodnosti i prilike za poljoprivredne proizvođače u Bosni i Hercegovini.

Ulaskom u Evropsku uniju, domaćim proizvođačima otvaraju se nova tržišta i načini finansiranja njihovih djelatnosti.

Direktor USAID/Sweden projekta Farma II Adrian Neal u svom obraćanju naglasio je da poljoprivrednike čeka posao koji nije lagan i da će pritisci postati sve veći, te da je sada pravo vrijeme za organiziranje i reagiranje.

– Ovaj proces mora biti partnerstvo, javni sektor ne može doći do svakog pojedinačnog proizvođača – istaknuo je Neal, dodajući da je bh. proizvodnju potrebno osnažiti kako bi prvenstveno postala konkurentna na domaćem tržištu.

Prisutni su na forumima imali priliku da pogledaju kratak edukativno-dokumentarni film o domaćim proizvođačima koji imaju iskustva u primjeni evropskih standarda i plasiranjem proizvoda na tržište EU.

Takođe su prisustvovali informativno-edukativnom sajmu na kojem su izlagali partneri na projektu, UNDP BiH i projekat USAID/Sweden FARMA II, te Udruga poduzetnika i poslodavaca Žepce (UPIP) i Farmofit – Fabrika stočne hrane Rapić, Gradiška. Fena

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!