Capital.ba

U januaru pozitivno mišljenje o izvozu mlijeka?

13.11.2013. / 17:11

mlijekoSARAJEVO, Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Ljubomir Kalaba izrazio je nadu da će BiH u drugoj polovini januara od inspektora za hranu i veterinarstvo EU iz Dablina dobiti pozitivno mišljenje o izvozu mlijeka i mliječnih proizvoda u EU.
“Svi užurbano radimo da do tada otklonimo još neke eventualne nedostatke koje primijetimo“, izjavio je Kalaba novinarima u Sarajevu nakon predstavljanja ostvarenog napretka u prvoj godini provođenja aktivnosti za izgradnju kapaciteta veterinarskih laboratorija i inspekcije u BiH za približavanje standardima EU.

Prema njegovim riječima, u posljednjih godinu dana je napravljen veliki pomak na tom planu, a među ključnim rezultatima ovog projekta su odobrenje Programa praćenja rezidua za mlijeko, med, jaja i perad, potom potpisivanje Protokola o usvajanju komandnog lanca, validacija i akreditacija brojnih metoda na nivou uključenih veterinarskih laboratorija, te uspješna obuka veterinarskih inspektora.

“Sve što je osmišljeno u Protokolu treba prenijeti u Zakon o veterinarstvu da bi bio uspostavljen vertikalni lanac komandovanja, što je jedan od osnovnih uslova za izvoz namirnica životinjskog porijekla u EU, a bila je jedna od osnovnih zamjerki Evropske komisije”, istakao je Kalaba.

On je naveo da interresorna grupa radi na izmjeni zakonskih rješenja u ovoj oblasti tako da će, vjerovatno, biti usvojene izmjene i dopune Zakona o veterinarstvu, novi zakon o hrani, dok će u Zakonu o poljoprivredi i ruralnom razvoju biti malo promjena.

Podsjećajući da je BiH kandidovala pet objekata i 93 farme za kontrolu, Kalaba očekuje da će se oni brzo naći na listama za izvoz ukoliko dobiju pozitivno mišljenje.”Nadamo se da će Evropska komisija to da omogući po ubrzanoj proceduri, jer sve članice EU moraju da potvrde izvještaj inspektora”, rekao je Kalaba.

On podsjeća da je BiH dobila odobrenje za izvoz meda, da od ranije ima odobrenje za izvoz ribe, a u narednom periodu će ići u obezbjeđenje odobrenja za izvoz mesa peradi i konzumnih jaja, te crvenog mesa, za šta je komplikovanija procedura.

Direktor USAID-a u BiH Dejvid Bart ukazao je da je ulaskom Hrvatske u EU zaustavljen izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u tu zemlju, koji je iznosio 43 miliona KM na godišnjem nivou ili skoro 50 odsto od 90 miliona KM ukupnog izvoza ovih proizvoda.

“Nadamo se da će aktivnosti koje USAID provede sa partnerima iz Švedske, Češke i BiH doprinijeti pozitivnoj odluci inspektora iz Dablina. Našim naprednim programima obuke, za samo godinu dana vidjeli smo značajan napredak u pravcu akreditacije laboratorija u BiH, te poboljšan kapacitet veterinarskih inspektorata i drugih institucija koje su uključene u provođenje programa praćenja”, istakao je Bart.

Direktor Švedske razvojne agencije u BiH Pele Person istakao je da ovaj projekat pokazuje koje koristi građanima BiH može da donese članstvo u EU. On je naveo da je samo u sektoru mljekarstva i meda oko 100.000 ljudi pogođeno zato što su kasno donesene odluke u vezi usklađivanja potrebnih propisa i regulative.

Direktor Češke razvojne agencije u Pragu Mihal Kaplan istakao je iskustvo Češke u provođenju sistema za bezbjednost hrane, koji su usklađeni sa EU, mogu biti neprocjenjivi za BiH.

Prema njegovim riječima, BiH je među pet glavnih prioritetnih zemalja za Češku razvojnu agenciju. “Naša pomoć iznosi približno tri miliona evra i usmjerena je na različite sektore, uključujući vodu, energiju, poljoprivredu, zdravstvo i izgradnju institucionalnih kapaciteta”, naveo je Kaplan. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!