Capital.ba

U Hrvatskoj drastično porastao uvoz cigareta

04.09.2012. / 8:10

ZAGRE, Tokom sedam mjeseci ove godine u Hrvatskoj je pao izvoz na dosadašnja glavna izvozna tržišta, a porastao je u razmjeni sa CEFTA-om.

Podaci o spoljnotrgovinskim odnosima iz jula ove godine potvrdili su predviđanja daljeg produbljenja krize – tokom sedam mjeseci ove godine u Hrvatskoj su izvozni rezultati slabiji od uvoznih.

Gledano u kunama, izvoz je pao za 0,1 odsto, a u evrima za 1,9 odsto, dok je uvoz u kunama veći za 1,6 odsto, a u evrima biježi blagi pad od 0,2 odsto. U sedam mjeseci izvezeno je robe u vrijednosti od 40,9 milijardi kuna, a uvoz je dostigao 72 milijarde. Statistički podaci pokazuju procese restruktuisanja kroz koje prolaze veliki industrijski subjekti koji imaju značajan udio u izvozu, od brodogradnje do petrohemijske industrije. Izvoz brodova i prošle godine je imao silazne pokazatelje, a ove je godine u sedam mjeseci gotovo prepolovljen.

Ono što i dalje pokazuje nivo privredne i socijalne krize jest izvoz zlata. Već je prošle godine počeo bujati taj biznis, a na nivou cijele godine izvezeno je zlata u vrijednosti od 362 miliona kuna, dok ga je u 2010. godini ukupno izvezeno 50 miliona kuna. Proteklih sedam mjeseci, pak, izvoz je premašio 802 miliona kuna. Značajan skok bilježi i plasman šećera, kojeg je izvezeno gotovo 532 miliona kuna. Ali, rezultatom pažnju plijeni i promjena trenda u uvozu i izvozu cigareta. Godinama je to bio jedan od rijetkih proizvoda koji je Hrvatska više izvozila nego uvozila, ali je u drugom tromjesečje ove godine došlo do preokreta. Izvoz je manji od uvoza. U sedam mjeseci izvoz je u padu (263 miliona kuna) a uvoz je imao gotovo skok od 41 procentna i premašio je 286 miliona kuna.

Gledano po tržištima, i dalje je jak pad izvozne potražnje na važnim tržištima EU. Najviše se osjeća na glavnom izvoznom tržištu Italije, na kojem je izvezeno ukupno šest milijardi kuna, dok se istovremeno oporavlja uvoz iz Italije i doseže 12,5 milijardi kuna, 11,5 odsto bolje negoprošle godine. Za razliku od EU, na čije je tržište ukupno plasirano gotovo pet odsto manje roba, poboljšanje je ostvareno u razmjeni sa CEFTA-om, prenose agencije.

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!