Capital.ba

U Bijeljini u jednom mjesecu 60 pljenidbi

01.11.2012. / 10:28

BIJELJINA, Sudski izvršioci u Bijeljini obavili su u jednom mjesecu 60 pljenidbi imovine, izjavio je predsjednik Osnovnog suda u Bijeljini Alija Zvizdić.

Ovaj podatak se, prema njegovim riječima, odnosi na avgust za koji su urađene statistike.

“U toku provođenja izvršnog postupka u posljednje dvije do tri godine bilo je i incidenata, ali su vrlo sporadični i uglavnom se odnose na izvršenje nenovčanih potraživanja u sporovima oko nekretnina”, navodi Zvizdić.

Moguće je, kako kaže, predvidjeti situacije u kojima može doći do povređivanja službenih lica, stranaka, učesnika ili trećih lica u ovakvim postupcima, zbog čega se pravi plan djelovanja u saradnji sa službenicima sudske policije.

“Primjetno je da je od 2009. godine broj pokrenutih izvršnih postupaka za naplatu novčanih potraživanja bio u porastu, zbog rastuće ekonomske krize,ali tokom ove godine može se reći da je ta krivulja dostigla vrhunac”, ocjenjuje Zvizdić.

On smatra da su razlozi za to velika nezaposlenost, pojačan oprez finansijskih institucija pri dodjeli kredita, postojanje jedinstvene baze podataka, ali i visina kamatne stope na kreditnom tržištu zbog čega se građani manje odlučuju za dizanje kredita.

“Najčešći razlozi za pljenidbeni popis su novčana potraživanja tražilaca izvršenja po raznim osnovama, od naplate troškova parničinog ili izvršnog postupka, potraživanja dosuđena povjeriocima pravosnažnim presudama, izvršenje novčanih kazni i naplata po osnovu vjerodostojnih isprava o kreditnom odnosu dužnika ili jemca, do naplate potraživanja za RTV taksu, isporuku toplotne energije, vode i za odvoz smeća”, kaže Zvizdić.

Prema Zakonu o izvršnom postupku Republike Srpske, zaplijenjena imovina se ostavlja kod izvršenika,osim ukoliko tražilac izvršenja ne podnese zahtjev da mu se ta imovina povjeri na čuvanje.

“Ako tražilac izvršenja da saglasnost, a ima i takvih slučajeva, zaplijenjene pokretne stvari se izuzimaju od izvršenika, prevoze i smještaju u sudski depo a troškove smještaja i prevoza snosi tražilac izvršenja”, precizira predsjednik Osnovnog suda u Bijeljini.

Prema Zvizdićevim riječima, zaplijenjena imovina daje se na prodaju putem licitacije, a ukoliko je riječ o dragocjenostima kao što su zlato i umjetnine, one se čuvaju u sudskom depozitu, odnosno u sefu kod odgovarajuće banke.

On kaže da se u pljenidbeni popis uvrštavaju stvari kod kojih nema primjedbi i koje se mogu najlakše unovčiti.

“Šta će u praksi biti popisano zavisi od imovinskih prilika izvršenika, tako da se popisuju pokućstvo, tehnički uređaji, poljoprivredne mašine, putnička i teretna vozila, stoka, a kod pravnih lica i mašine za proizvodnju ukoliko se smatraju pokretninama”, rekao je Zvizdić.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!