Capital.ba

U BiH malo ko osigurava imovinu

26.02.2019. / 9:36

​SARAJEVO – Olujni vjetar pričinio je u protekla dva dana veliku štetu u Bosni i Hercegovini, ali mnogi neće namiriti gubitke, jer ne osiguravaju svoju imovinu.

Iako klimatski rizici posljednjih godina zbog svoje katastrofalne prirode sve više ugrožavaju otpornost zajednica, osiguranje imovine u BiH još nije prepoznato kao prijeka potreba.

Podaci Agencije za osiguranje BiH govore da se u 2017. godini od ukupne bruto premije, koja je iznosila 683,3 miliona KM, svega 30,68 miliona KM ili procentualno izraženo 4,49 odsto odnosilo na osiguranje od požara i elementarnih nepogoda.

Dodatno još 25,5 miliona KM bruto fakturisane premije bilo je za ostala osiguranja imovine, a što procentualno iznosi 3,74 odsto.

Prema preliminiranim podacima za 2018. godinu, udio osiguranja imovine u ukupnoj premiji u 2018. godini bio je 11,25 odsto.

Međutim, uprkos skromnom udjelu u ukupnoj premiji, ova vrsta osiguranja odgovorna je za nemale troškove štete.

U 2017. godini prijavljeno je 3.184 slučajeva štete po osnovu osiguranja od požara i elementarnih nepogoda, a riješen je 2.731 u ukupnom iznosu od 17,3 miliona KM. I broj prijavljene i broj riješene štete je porastu, a ukupna vrijednost isplata je čak dvostruko veća nego godinu ranije.

U slučaju ostalih osiguranja imovine bilo je 4.645 prijavljenih te 3.867 riješenih šteta u vrijednosti od oko devet miliona KM, a što je 14 odsto manje nego godinu ranije.

Dominantno osiguranje u BiH jeste osiguranje od autodogovornosti za upotrebu motornih vozila, koje je u 2017. činilo polovinu vrijednosti svih polisa osiguranja. Dominacija osiguranja motornih vozila i manji udio ostalih neživotnih osiguranja, kao i malo učešće životnih osiguranja karakteristike su manje zrelih tržišta u koja spada i BiH.

(Indikator)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!