Capital.ba

Trgovina plemenitim metalima u Srbiji kao tamni vilajet

09.07.2016. / 7:50

srebroBEOGRAD,Vlasnici srebrnog nakita, novca, posuđa ove godine postali su bogatiji – bar u svijetu. Cijena tog plemenitog metala na berzama je od početka godine povećana 42 odsto.
Posljednje pomjeranje naviše dogodilo se prije nekoliko dana, a unca tog plemenitog metala poskupjela je 4,4 odsto. Prevedeno, gram srebra sada košta 0,60 evrocenti.

 

Vlasnici predmeta od tog plemenitog metala u Srbiji neće od toga imati koristi jer otkupljivači srebra u Srbiji ne haju za svjetske trendove. A razlog takvog ponašanja je neregulisano domaće tržište.
Šta da očekuje prodavac koji s komadom nakita ili srebrnjakom ode u zalagaoncu, zlataru ili samo otkupljivačnicu?
Dok je na svjetskim berzama cijena grama tog metala nešto iznad 70 dinara u Srbiji  se u lokalima za otkup nudi od 18 do 25 dinara za istu količinu srebra – viša cijena rezervisana je za ono boljeg kvaliteta.

 

Na  pitanje da li se cijena mjenjala u skladu sa svjetskim berzanskim trendom, ženski glas je objasnio da jeste, a na pitanje koliko, odgovor je bio – pa, malo.
Srebro se  u Srbiji  ne samo prodaje na gram već i kupuje. Gram nakita – lančića, prstena ili narukvice – u Novom Sadu staje 250 dinara pa koliko vaga pokaže sve se lijepo preračuna. U juvelirnicama smatraju da je cijena realna jer se nov nakit modernog dizajna ne može mjeriti sa starim, često lomljenim i oštećenim.

 

Baš taj novi nakit modernog dizajna napravljen je od onog starog. Zato u ovo vrijeme groznica upisa u srednje škole nije loše poslati dijete na juvelirski zanat – možda mu se pozlati, ili, još bolje, posrebri.
Kakva pravila u srbiji  vladaju i ko kontorliše tu branšu? Izgleda da je to pitanje na koje je teško dati precizan odgovor.
Narodna banka Srbije kontroliše rad finansijskih institucija i organizacija, a zlatare, zalagaonice to nisu. Njihova nadležnost tu ne postoji.
Građani su se s pitanjima i primedbama na rad zalagaonica i otkupljivačnica obraćali i Udruženju za zaštitu potrošača Srbije.
Mi smo probleme u vezi s radom te branše prijavili inspekcijskim službama, ali povratne informacije nije bilo – kaže Goran Papović iz tog udruženja.

 

To je tamni vilajet, a utisak je da niko nije raspoložen da se time pozabavi. Da tu oblast treba regulisati, i to u skladu sa svjetskim trendovima, smatra i međunarodni konsultant Milan Kovačević.
Trebalo bi doneti regulativu koja bi bila saobrazna sličnoj u drugim zemljama – kaže on. – Građani bi trebalo da dobiju šansu da kupuju srebro, ali i zlato, na grame ili unce. To je vid ulaganja, štednje u vreme kada su kamate na depozite pale na niske grane. Kod nas to još uvek nije dozvoljeno. Naši propisi su još uvek veoma kruti i ne idu ukorak sa svetom.
Baš iz pomenutog primjera vezanog za cijenu srebra možemo vidjeti koliko su građani oštećeni. Primjena savremenih propisa i regulativa u toj oblasti išla bi im naruku. A onda bi se smanjio i taj tamni vilajet. Dnevnik

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!