Capital.ba

Tražnja nafte u SAD pala najviše za 26 godina

14.08.2008. / 8:10

VAŠINGTON, Tražnja sirove nafte u SAD tokom prve polovine 2008., je bila 800.000 barela na dan niža u odnosu na isti period prošle godine, što je najveći pad u proteklih 26 godina, saopštila je u utorak Statistička služba američkog Ministarstva energetike (EIA).
  U svojoj najnovijoj mjesečnoj energetskoj prognozi, EIA je navela da je veliki pad tražnje “tečnog zlata” posljedica sporijeg američkog privrednog rasta i uticaja visokih cijena tog energenta, prenosi Rojters.
  Pad tražnje nafte u SAD je neutralisao povećanje potrošnje te sirovine u zemljama u razvoju tokom prve polovine godine od 1,3 miliona barela na dan, tako da je u tom periodu svjetska tražnja porasla za 500.000 barela na dan, saopštila je EIA na osnovu preliminarnih podataka.
  Ta agencija je sada po prvi put predvidjela da će 2009. potrošnja nafte u SAD biti niža u odnosu na ovu godinu, što bi moglo da pokrene pad i u naredne tri godine.
  “Očekuje se da će ukupna potrošnja nafte ove godine pasti za 500.000 barela na dan u odnosu na 2007., usljed prognoze da će se slabljenje privrede i visoke cijene nafte i derivata nastaviti u 2009.”, navodi se u saopštenju.
  Prosječna dnevna potrošnja nafte je prošle godine u SAD pala za skromnih 7.000 barela na dan, a očekuje se da će ove godine pad iznositi 480.000 barela, a 2009. 600.000 barela.
  EIA takođe prognozira da će tražnja nafte u SAD 2009. iznositi 20,08 miliona barela na dan, što je najmanje od 2003.
  SAD su, inače, ubedljivo najveći svjetski potrošač nafte, jer sada dnevno troše više od 20 miliona barela te sirovine. Drugo i treće mjesto na listi vodećih globalnih potrošača zauzimaju Kina i Japan.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!