Capital.ba

Tražnja nafte u Kini naglo pala zbog bankarske krize

17.11.2008. / 14:20

PEKING, Najveći kineski proizvođač nafte CNPC saopštio je da je tražnja goriva u toj zemlji “značajno pala” u oktobru u odnosu na prethodni mjesec, što je posljedica globalne kreditne krize.
 U saopštenju za štampu objavljenom na Internet strani CNPC-a se navodi da se “sve veći uticaj svjetske finansijske krize na kinesku privredu negativno odražava i na poslovanje kompanije. Zalihe sirove nafte i derivata su značajno povećane”, prenosi danas agencija Blumberg.
 Kini, koja je u tri mjeseca zaključno sa septembrom zabilježila usporenje privrednog rasta, već peto tromjesečje zaredom, prijeti “drastični pad”, upozorilo je prošle sedmice kinesko Ministarstvo finansija.
 Analitičari prognoziraju da bi rast tražnje goriva u slijedeća dva do tri mjeseca mogao u Kini da uspori na prosječno četiri odsto. Pored toga, najveća azijska kompanija za preradu nafte, CPČ, saopštila je da će ovog mjeseca smanjiti preradu nafte za deset odsto u odnosu na rekord iz jula. U Kini je u julu prerađeno rekordnih 30,3 miliona tona nafte prema 29,8 miliona tona iz oktobra.
 Kineska vlada je najavila da će do kraja 2010. na oporavak privrednog rasta potrošiti iznos jednak gotovo petini bruto domaćeg proizvoda iz 2007.
 Paket pomoći vrijedan četiri biliona juana (586 milijardi dolara) će pružiti “ogromne” mogućnosti za razvoj tržišta petrohemijskih proizvoda, saopštila je danas firma “Čajna petrokemikal korporejšn”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!