Capital.ba

Svjetski dug 253 biliona dolara

17.01.2020. / 10:43

NJUJORK, Ukupni svjetski dug dostigao je najviši nivo u istoriji – 253 biliona dolara, a u ovoj godini očekuje se obaranje tog rekorda.

Udio globalnog duga u ukupnom BDP-u dostigao je kotu od 322 odsto – ova rekordna kvota dotignuta je do septembra prošle godine, navodi se u izvještaju Instituta za međunarodne finansije.

Više od polovine ovog duga pripada razvijenim tržištima poput SAD i Evrope – njihov udio duga u BDP-u iznosi čak 383 odsto.

Zemlje kao što su Novi Zeland, Švajcarska i Norveška imaju sve veću zaduženost stanovništva, dok je državni dug u SAD i Australiji stalno na visokom nivou.

Kineski odnos duga prema BDP-u približava se stopi od 310 odsto.

Kompanije u Kini su tokom 2017. i 2018. godine bile pod pritiskom vlasti da smanje svoja zaduživanja. Međutim, u 2019. godini ponovo je zabilježen značajan rast, navodi se u izvještaju Instituta.

Ovaj rekordni svjetski dug predstavlja realni rizik za globalnu ekonomiju, posebno zbog predviđanja da se u 2020. godini očekuje dodatno povećanje.

Prema procjenama, dug će u prvom kvartalu 2020. premašiti 257 biliona dolara.

Kako navode američke TV mreže, federalne rezerve SAD su tokom prošle godine tri puta snižavale kamatne stope, a referentna stopa Evropske centralne banke i dalje se nalazi na najnižom nivou još od finansijske krize.

U 2020. godini dolazi na naplatu više od 19 biliona dolara pozajmica ili obveznica.

Za sprovođenje plana UN vezanih za infrastrukturna ulaganja u životnu sredinu potrebno je izdvojiti 42 biliona dolara u sljedećih deset godina.

Države s ograničenom mogućnošću za zaduživanje mogu se suočiti s ozbiljnim poteškoćama u ispunjavanju obaveza iz ovog plana, procjenjuje Institut za međunarodne finansije. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!