Capital.ba

Svaki šesti zaposleni u EU slabo plaćen

25.12.2012. / 15:18

BRISEL, U Evropskoj uniji slabo je plaćeno 17 odsto zaposlenih, pokazuje zvanična evropska statistika.

Pri tom su razlike među zemljama velike i dok u Letoniji male plate prima gotovo trećina zaposlenih, u Švedskoj je takvih samo dva i po procenta.
Zvanične evropske statistike, koje prenosi portal Euraktiv Srbija, pokazuju i da je među slabo plaćenima više žena nego muškaraca, da su slabije plaćeni oni sa nižim obrazovanjem, kao i oni koji rade na određeno.
Najviši procenat slabo plaćenih u EU je u Letoniji – gotovo 28 odsto, a slijede Litvanija sa 27 procenata, Rumunija sa više od 25 odsto i Poljska i Estonija sa po 24 odsto ukupnog broja zaposlenih, pokazuju podaci evropske statističke službe Eurostat.

Najmanje slabo plaćenih u ukupno zaposlenima je u Švedskoj, samo 2,5 odsto, a slijede Finska i Francuska sa po šest odsto.

Slabo plaćenim zaposlenima smatraju se oni koji zarađuju dvije trećine prosječne nacionalne bruto satnice ili manje od toga. Stoga je granica slabe zarade relativna i drugačija za svaku članicu EU.

Istraživanje se odnosi na 2010. godinu a obuhvatilo je 27 članica EU i kandidate – Hrvatsku, Makedoniju i Tursku, kao i članice EFTA.

Velike razlike primjetne su gledano po rodnoj pripadnosti i 2010. godine je 21 odsto zaposlenih žena, a 13 odsto zaposlenih muškaraca u EU primalo ispodprosječne plate.

U svim članicama EU, osim Bugarske, više je slabo plaćenih žena nego muškaraca. Najviši procenat slabo plaćenih žena u ukupno zaposlenim je na Kipru, 31,4 odsto, i Estoniji, 30 odsto.

Stepen obrazovanja takođe ima važnu ulogu i što je niži obrazovni nivo, veća je vjerovatnoća za manju zaradu.

U EU je 29 odsto zaposlenih koji imaju niže obrazovanje među slabo plaćenima, kod onih sa srednjim obrazovanjem 19,3 odsto je slabo plaćeno a među onima sa visokim 5,8 odsto, prenio je Euraktiv Srbija.

Na visinu zarade u velikoj mjeri djeluje i vrsta ugovora o radu i u 2010. godini je u 27-članoj EU 31 odsto zaposlenih na određeno vrijeme bilo slabo plaćeno.

Kod onih koji su radili na neodređeno taj procenat je bio upola niži – 15,7 odsto. Slika je ista u svim zemljama EU, osim u Estoniji i na Kipru.

Kada je riječ o kandidatima za članstvo u EU, kod Hrvatske i Makedonije nema velikih odstupanja od prosjeka EU.

U Hrvatskoj je 20,7 odsto zaposlenih žena slabo plaćeno, kao i 15,7 odsto muškaraca.

U Makedoniji je zaposlenih koji malo zarađuju nešto više od evropskog prosjeka i žena sa slabim zaradama je 30,3 odsto a muškaraca 26,4 odsto. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!