Capital.ba

Svaki deseti stan pod hipotekom moraće na doboš

20.08.2012. / 8:35

BEOGRAD, Mada banke ne žele zvanično da priznaju koliko su hipoteka aktivirale zbog neotplaćenih stambenih kredita, procjene su da će svaki deseti stan, odnosno kuća, uzeti na kredit, morati na doboš, a u prilog tome govori i sve veći broj oglasa u novinama, kojima banke nude prodaju nepokretnosti širom Srbije.

 

Tako smo samo tokom protekle nedjelje, i to u jednim dnevnim novinama, nabrojali oglase za prodaju imovine čak 40 dužnika. Stručnjaci tvrde da će toga biti sve više, jer je sve veći broj klijenata u nemogućnosti da otplaćuje rate. Podaci NBS govore da je gotovo 20 odsto odobrenih zajmova svih vrsta (stambeni, gotovinski, potrošački, za firme…) u kategoriji problematičnih, a njihova vrijednost premašila je iznos od 300 milijardi dinara.

Prema strukturi nenaplativih zajmova, kod građana su na prvom mjestu upravo stambeni, sa iznosom većim od 17 milijardi dinara. Situacija je još gora kod preduzeća gdje su nenaplativi krediti premašili iznos od 230 milijardi dinara, ili oko 25 odsto od ukupno odobrenih zajmova. Nezvanično, bankari procjenjuju da je stepen problematičnih zajmova privrede dostigao i 30 odsto.

Banke su do sada zvanično priznale oko 300 aktiviranih hipoteka, od 76.000 nekretnina kupljenih uz garanciju te vrste, međutim, jasno je, prateći oglase u novinama, ali i zdravu logiku, da je to samo djelić stvarne cifre, jer njima nije u interesu da se o tome piše, a NBS nema evidenciju koja bi obuhvatila te podatke. Pouzdane procjene stručnjaka kažu da će na doboš morati svaka deseta nekretnina, odnosno oko 7.000 stanova i kuća.

Stručnjaci kažu da je aktivacija hipoteke nešto češća kod preduzeća nego kod građana.

Ekonomista Zoran Popov za Press kaže da učestala prodaja imovine klijenata nije dobar pokazatelj.

– To je znak da ni privreda ni građani ne mogu da servisiraju svoje dugove. Naravno i firme i građani svjesno su ulazili u kredite, ne uočavajući često da su oni zelenaški, odnosno da su uslovi otplate na duži rok neizdrživi. Banka traži svoje i ubjeđen sam da će čim se tržište nekretnina bar malo oporavi, banke sigurno početi mnogo češće da aktiviraju hipoteke preduzeća i građana – ističe Popov za Press.

On dodaje da banke oklijevaju sa aktivacijama hipoteka u prvoj ili drugoj godini otplate kredita, strahujući da ne bi mogle da povrate uloženi novac.
– Banke su mnogo ranije od ostalih uočile „balon” na tržištu. Njihovi vještaci su redovno procjenjivali nekretnine nad kojima su uspostavljane hipoteke na niže iznose od onih koje je tržište u tom momentu bilo spremno da plati, čime su se štitile od pada cijena – ističe Popov.

Advokat Sava Anđelković za Press kaže da će krediti uništiti mnoga preduzeća i ljude, ali da je aktiviranje hipoteke zakonska mogućnost banke.

– Nijedna banka ne daje kredit na lijepe oči, već traži ozbiljne garancije da će joj novac biti vraćen. Prvo što urade kad vide da ne mogu da naplate kredit jeste stavljanje zabrane na nepokretnost, odnosno na stan za koji je dužnik uzeo kredit. Stan odlazi na licitaciju, gdje se mahom proda za manje novca nego što realno vrijedi, što nikako ne ide u korist klijenta – objašnjava Anđelković. Press

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!