Capital.ba

Suša smanjuje rod pšenice, pomoći od vlasti nema

01.07.2021. / 8:20

BANJALUKA – Ako potraju visoke temperature sigurno se može očekivati toplotni udar za pšenicu i kukuruz, samim tim smanjenje kvaliteta i kvantitet zrna, ali i porast cijena, saglasni su poloprivrednici iz Republike Srpske.

pšenica

FOTO; Pixabay

Na 35, pa i do 45 stepeni teško da išta opstaje. Tako ni žito. Suša i visoka temperatura vazduha već danima ne popuštaju, a po najavama još dugo će i da traju. Očekuje se manji prinos ovogodišnjih žitarica, a posebno kukuruza i pšenice.

Kada je u pitanju pšenica, u fazi je nalivanja zrna i mliječno voštane zriobe, ove visoke temperature su izazvale tzv. toplotne udare što će se odraziti na pad prinosa vjerovatno između 10 i 20% u odnosu na nekakav projektovan prinos koji smo očekivali prije samo 15-tak dana“, rekao je Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednika proizvođača Republike Srpske.

Polja kukuruza – suva. Vidi se uvrtanje listova kukuruza, što je njegov zaštitni mehanizam kada mu nedostaje vlaga.

Iza mene je njiva 4 hektara gdje je kukuruz u fazi da od njega slabo da će biti kakva fajda. Jer šta se događa?! On je u fazi porasta gdje jednostavno kiša nije pala najmanje mjesec i po dana i on čuva još neke zalihe. Moguće je da će nešto biti ako bi pale padavine. Ako ne bude kiše ja mislim da smo mi sa poljoprivredom završili, bar po pitanju kukuruza“, ističe Savo Bakajlić, predsjednik udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.

Za vremenske neprilike koje ne odgovaraju bogatim poljima usjeva nije kriv niko, ali, pitaju se poljoprivrednici u Bosni i Hercegovini, ko je kriv što nema alternatih kultura, sistema za nadodnjavanje?! Podsticaji postoje, ali su nedovoljni. Domaća proizvodnja nije dovoljno zaštićena?!

Mi smo kao poljoprivrednici, kao udruženje pokušali i na nivou BiH da napravimo neku zaštitu domaće proizvodnje, jednostavno nismo ušli u tu priču. I sam gospodun Dodik nas je omanuo, poljoprivrednike. Govorio je da će budžet biti opstruisan u Savjetu ministara dok se ne donese zaštitna mjera za poljoprivredne proizvode u BiH. Vi vidite da nemamo ni robne rezerve, mi nemamo faktički ništa“, kaže Bakajlić.

Dok se poljoprivrednici bore za opstanak svojih usjeva, jedino što ostaje u ovim visokim temperaturama je ječam koji je u fazi žetve. Kukuruz propada, a za pšenice ostaje još malo nade.   BN

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!