Capital.ba

Stvara se tržište od 3,5 mld. ljudi

01.09.2012. / 19:28

DŽAKARTA, Šesnaest zemalja, u kojima živi oko pola svjetske populacije, dogovorile su se da formiraju oblast slobodne trgovine koja će se prostirati duž čitave Azije.

Kako je izjavio je generalni sekretar ASEAN-a (Asocijacije zemalja Jugoistočne Azije), Surin Picuvan ministri trgovine iz deset članica ASEAN-a i njihove kolege iz Kine, Japana, Južne Koreje, Indije, Australije i Novog Zelanda izvršiće pritisak na svoje lidere da započnu pregovore o formiranju zone slobodne trgovine na regionalnom samitu u novembru.
Korak ka osnivanju Regionalnog ekonomskog partnerstva (RCEP), Surin je pozdravio kao “veliko dostignuće”.

Tim prijedlogom bi region – u kom živi oko 3,5 milijardi ljudi – bio pretvoren u integrisano tržište sa kombinovanim bruto domaćim proizvodom (BDP) od 23 biliona dolara, što je trećina sadašnjeg svjetskog godišnjeg BDP-a, rekao je on.

ASEAN, koju čine Bruneji, Kambodža, Indonezija, Laos, Malezija, Mjanmar, Filipini, Singapur, Tajland i Vijetnam, već ima pet odvojenih sporazuma o slobodnoj trgovini, koji se tiču ekonomske saradnje između šest partnerskih zemalja.

“Ideja povezivanja svih sporazuma o slobodnoj trgovini u jedan, u suštini je sada dogovorena”, rekao je Surin posljednjeg dana jednonedjeljnog samita ministara ekonomije ASEAN-a.

Cilj sporazuma je uklanjanje trgovinskih barijera, stvaranje povoljnog okruženja za slobodne investicije i zašitu prava intelektualne svojine.

“U pitanju je hrabar potez za stvaranje dublje integracije u najdinamičnijem regionu na svijetu”, rekao je ministar trgovine Novog Zelanda Tim Groser.

“To pokazuje da uprkos ekonomskim poteškoćama u drugim dijelovima svijeta, Azija aktivno radi na liberalizaciji trgovine”, dodao je on.

Napredak u predloženom trgovinskom sporazumu RCEP, u kom će Kina imati vodeću riječ, dolazi u tenutku kada Sjedinjene Američke Države preduzimaju korake za osnivanje Transpacifičkog pakta sa najmanje deset drugih ekonomija, uključujući četiri članice ASEAN-a. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!