Capital.ba

Štediše oduševljene cijenom obveznica

25.03.2008. / 8:00

BANJALUKA, Obveznice Republike Srpske po osnovu stare devizne štednje juče su prvi put prometovane na Banjalučkoj berzi, po cijeni koja je iznosila 90 odsto nominalne vrijednosti, što je pozitivno iznenadilo kako analitičare tako i same štediše.
Premijerno je prometovana 74.971 obveznica po prosječnoj pojedinačnoj cijeni od 0,90 KM čime je vrijednost transakcija iznosila 67.473,90 KM i činila skoro 30 odsto ukupnog berzanskog prometa.
U Udruženju građana stare devizne štednje RS, koje se protivilo verifikaciji štednje koju je sprovodila Vlada RS, juče su, pak, početnu tržišnu valorizaciju štednje ocijenili “iznenađujuće impresivnom”.
“Postignuta vrijednost od 90 odsto je iznad naših očekivanja, jer treba znati da su štediše svoje uloge prethodnih godina prodavali i po 27 odsto, a maksimalno 50 odsto vrijednosti”, kazao je Milan Jovičić, predsjednik tog udruženja.
On navodi da su zbog ranijih negativnih iskustava sa vlastima štedišama sugerisali da bojkotuju proces verifikacije, ali bi novonastala situacija mogla uticati na promjenu njihovog stava.
“Ukoliko se postojeća cijena obveznica duže vrijeme održi na ovom nivou, spremni smo da koordinaciji tri udruženja štediša na nivou BiH, čiji smo član, predložimo da podrže aktivnosti u RS”, kazao je Jovičić.
U Banjalučkoj berzi su, takođe, izrazili zadovoljstvo prvom tržišnom valorizacijom vrijednosti obveznica stare štednje, ističući da je postignuta cijena veća nego što je bila na početku trgovanja u drugim zemljama regiona. Vlasnici stare štednje su, kako ukazuju, nakon 18 godina agonije konačno dobili mogućnost da za svoje uloge dobiju novac.
“Štediša koji je, primjera radi, imao 10.000 KM, juče je prodajom obveznica na berzi mogao dobiti 9.000 KM. Pored toga, štediše imaju i mogućnost da čuvaju obveznice i poslije pet godina dobiju više od 10.600 KM”, kazao je Darko Lakić, pomoćnik direktora Banjalučke berze.
On je početak trgovine obveznicama RS ocijenio velikim događajem za tržište kapitala, izražavajući nadu da će ono narednih godina imati značajni udio u ukupnom berzanskom trgovanju. Obveznice su, naglašava, alternativa ulaganju u akcije i posebno atraktivne institucionalnim investitorima koji žele ostvarivati sigurne prihode, kao što su investicioni i budući penzioni fondovi, banke i osiguravajuća društva.
Vlada RS je emitovala obveznice po osnovu stare devizne štednje u ukupnom iznosu od oko 209,7 miliona KM. Obveznice su nominalne vrijednosti od jedne KM sa rokom dospijeća od pet godina i fiksnom godišnjom kamatnom stopom od 2,5 odsto. Otplata je predviđena u deset polugodišnjih rata, od kojih prva dospijeva 28. avgusta.
Sve obaveze po osnovu računa stare štednje koje nisu verifikovane mogu se dokazivati i ostvarivati isključivo u sudskom postupku.
Ustavni sud o zakonu 28. marta
Vlasti BiH i OHR su osporili zakon o isplati stare devizne štednje u RS kojim se predviđa isplata štedišama u roku od pet godina, navodeći da je prethodno državnim zakonom predviđena isplata u devet godina.
Ustavni sud BiH će se povodom toga odrediti 28. marta. Savjet ministara je prošle sedmice donio odluku o postupku izdavanja obveznica BiH po osnovu stare devizne štednje, uz zaključak da se ona neće odnositi na RS do odluke Ustavnog suda. Nezavisne n.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!