Capital.ba

Stečaj ostaje uvod u propast

01.11.2010. / 8:30

SARAJEVO,  Stečaj u FBiH ostaće neefikasan i firme odvoditi u likvidaciju, jer izmjene zakona, osim što godinu čekaju na usvajanje, ne predviđaju neke od ključnih promjena koje bi spasavale preduzeća.
Smatraju to ekonomisti i sindikalci, dodajući da bi firme išle u pravcu reorganizacije kada bi bilo ograničeno trajanje stečaja i uveden mehanizam kažnjavanja za njegovo neblagovremeno pokretanje.
U Udruženju stečajnih upravnika u BiH kažu da su prije godinu s predstavnicima stečajnih sudija i resornog federalnog ministarstva dogovorene izmjene zakona o stečaju, ali one još nisu izašle “iz ladica” Ministarstva pravde FBiH. Podsjetili su da u FBiH ima oko 300 stečaja, a većina ih ide u pravcu likvidacije preduzeća.
Ekonomista Duljko Hasić istakao je da trajanje stečaja zakonom treba ograničiti na dvije godine, jer sve iznad toga dovodi u pitanje mogućnost ponovnog rada firme i spasavanja radnih mjesta.
“Moraju se kažnjavati menadžment i vlasnici ako ne traže stečaj čim firma ima problem s platežnom sposobnosti. Odugovlačenjem firmu odvlače u dubiozu i direktno pokreću likvidaciju”, smatra Hasić.
Dogovorene izmjene zakona nisu se bavile rješavanjem njegove nedorečenosti kod kažnjavanja odgovornih u firmama koji ne pokreću stečaj kada preduzeće 30 dana ne ispunjava obaveze. Zakon je predvidio kazne, ali ne i one koji treba da kažnjavaju.
Naglasivši da su vlasti očito nezainteresovane da stečaj daje pozitivne efekte, Hasić je dodao da zakonom treba predvidjeti i reviziju odluke o stečaju i njegov prekid ako se pokaže da postoje loše namjere menadžmenta ili da je prikazano stanje firme netačno.
Na potrebe promjene zakona ukazali su i sindikalci, navodeći primjer jablaničkog “Granita”. Po zakonu se ne može prekinuti stečaj, a upravo to je do okončanja istrage tražilo Tužilaštvo BiH u slučaju “Granita”, gdje istražuju organizovani kriminal, a tu i lažni stečaj.
Zijad Fazlagić, stečajni upravnik “Alhosa” već šestu godinu smatra nemogućim dati rok trajanja stečaja, jer to zavisi od sudskih parnica.
“Što se tiče prekida, nema potrebe za takvom izmjenom zakona jer se stečaj pokreće ako je firma platežno nesposobna. Kod ‘Granita’ su računi bili blokirani i to je ta nesposobnost. Nema zakonskih smetnji da se ide na reorganizaciju”, kaže Fazlagić.
U Savezu samostalnih sindikata BiH napominju da vođenje stečaja po šest godina šteti hiljadama radnika u FBiH poput onih u “Sarabonu” i “Borcu”, koji čekaju da naplate svoja potraživanja, te da zakon hitno mora biti izmijenjen kako bi stečaj imao efekta.
Prodaja imovine
Cilj predloženih izmjena federalnog zakona je bio skratiti trajanje stečaja, tako da je dogovoreno da u zakonu stoji da je stečaj hitan, kao i svi postupci koji su u vezi s njim, kaže predsjednik Udruženja stečajnih upravnika u BiH Hamdija Muratović.
Ističe da upravo sporovi u vezi s vraćanjem imovine firmi i slično odužuju stečaj.
Izmjenama je predviđeno da se prodaja imovine firme više ne vezuje za zakon o izvršnom postupku po kojem se, ako propadne prvi pokušaj, cijena imovine spušta na 50 odsto od njene vrijednosti, a onda na 33 odsto. To je, tvrde u Udruženju, dovodilo do mogućnosti da se u bescijenje proda imovina. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!