Capital.ba

Stari biznisi novih ministara

17.04.2023. / 8:00

BEOGRAD – Pet članova aktuelne Vlade Srbije, prije nego što su postali ministri, imali su vlasničke udjele u različitim preduzećima. Firme su bile registrovane za razne djelatnosti – od savjetodavnih, pa do “postavljanja vodovodnih, kanalizacionih, grijnih i klimatizacionih sistema”.

državna pomoć srbije

Foto: Vlada Srbije

Siniša Mali, Bratislav Gašić, Tomislav Momirović, Novica Tončev i Marko Blagojević u svojim imovinskim kartama dostupnim u registrima Agencije za sprječavanje korupcije imaju navedene i udjele u firmama u periodu prije nego što su postali funkcioneri Vlade Srbije.

Ministar finansija Siniša Mali

Siniša Mali, ministar finansija u više sastava Vlade Srbije bio je stoprocentni vlasnik preduzeća Oli consulting d.o.o.

Firma je registrovana za pretežnu djelatnost „konsultantske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem“, a sada je u stoprocentnom vlasništvu Vladimira Kerkeza.

Registracija promjene vlasničkog udjela upisana je u Agenciju za privredne registre 8. maja 2014. godine, kada je 100 odsto vlasništva sa imena Siniše Malog, preregistrovana na Vladimira Kerkeza.

Posljednji dostupni finansijski izvještaji za 2021. godinu pokazuju da je poslovala sa dobitkom od 697.000 dinara.

Firma spada u mikro preduzeća i ima – jednog zaposlenog.

Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić

Bratislav Gašić, ministar unutrašnjih poslova, bio je, prema podacima APR, do sredine novembra 2018. godine stoprocentni vlasnik Preduzeća za proizvodnju, promet i usluge SACO d.o.o. Kruševac.

Firma je registrovana za pretežnu djelatnost „prerada čaja i kafe“.

Kao jedini vlasnik naveden je Vladan Gašić.

U Registar privrednih subjekata APR ugovor o prenosu upravljačkih prava u ovom preduzeću sa Bratislava Gašića na Dejana Miladinovića iz Beograda, registrovan je u martu 2014. godine.

„Ovaj ugovor o prenosu upravljačkih prava važi do prestanka javne funkcije prenosioca“, navodi se u zabeležbi Registra.

U novembru 2022. godine, iz Registra APR su izbrisani ogranci ovog preduzeća – ukupno četiri: poslovna jedinica SACO-SECURITY (pretežna djelatnost: 8020 – Usluge sistema obezbeđenja), poslovna jedinica ŠPEDICIJA SACO (pretežna djelatnost: 5229 – Ostale prateće djelatnosti u saobraćaju), poslovna jedinica SACO COCA COLA (pretežna djelatnost: 4634 – Trgovina na veliko pićima), poslovna jedinica SACO-PETROL (pretežna djelatnost: 4730 – Trgovina na malo motornim gorivima u specijalizovanim prodavnicama).

Sa Bratislava Gašića stoprocentno vlasništvo u preduzeću SACO preneseno je na Vladana Gašića u novembru 2018. godine.

Posljednji dostupni finansijski izveštaji za 2021. godinu pokazuju da je poslovala sa dobitkom od 1.375.000 dinara.

Preduzeće je kategorisano kao mikro preduzeće sa – nula zaposlenih.

Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović

Tomislav Momirović bio je, do aprila 2021. godine, suvlasnik preduzeća Milto d.o.o.

Imao je udio od 25 odsto.

Firma je registrovana za pretežnu djelatnost 4322 – „Postavljanje vodovodnih, kanalizacionih, grijnih i klimatizacionih sistema“.

Prošle godine, 28. aprila Momirović je izašao iz suvlasništva u ovoj firmi, a prethodno je 19. novembra 2020. godine u Registar APR upisan Ugovor o prenosu upravljačkih prava zaključen 19. novembra 2020. godine između Tomislava Momirovića kao prenosioca prava i Milenka Petrovića kao sticaoca prava, „kojim prenosilac, kao vlasnik 25 odsto udjela u privrednom društvu MILTO d.o.o. Beograd-Stari Grad prenosi svoje upravljačko pravo na sticaoca do prestanka vršenja javne funkcije“.

Posljednji dostupni finansijski izveštaji za 2021. godinu pokazuju da je poslovala sa dobitkom od 6.247.000 dinara.

Preduzeće je kategorisano kao mikro preduzeće sa petoro zaposlenih.

Ministar za javna ulaganja Marko Blagojević

Marko Blagojević bio je suvlasnik 50 odsto firme Cesid facts & figures d.o.o. Beograd i 50 odsto firme Cesid d.o.o.

Firma Cesid facts & figures doo Beograd je u likvidaciji od 6. septembra 2019. godine.

Obe firme registrovane su za djelatnost – „istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnjenja“.

Blagojević je i dalje suvlasnik društva sa ograničenom odgovornošću Cesid, ali od 26. juna 2014. nema upravljačkih prava u njoj.

U APR je tada upisana zabilježba  o ugovoru o prenosu upravljačkih prava u Cesid d.o.o. koji je Blagojević sklopio sa suvlasnikom firme Đorđem Vukovićem.

Blagojević je time prenio upravljačka prava na Vukovića, a zbog izbora na funkionersku poziciju direktora Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja u tom periodu.

Blagojević je tada bio vlasnik trećine firme (vlasnik polovine firme postao je kasnije 29. marta 2019. godine, kada je sa Vukovićem podijelio udio Zorana Lučića koji je izašao iz vlasništva Cesida).

Cesid d.o.o.  je mikro preduzeće, sa petoro zaposlenih, a prema posljednjim dostupnim podacima iz završnih računa za 2021. godinu, poslovao je sa dobitkom od 326.000 dinara.

Ministar bez portfelja Novica Tončev

Novica Tončev bio je, a i dalje je, stoprocentni vlasnik Građevinskog preduzeća „Tončev gradnja“ d.o.o. iz Surdulice.

U registru Agencije za sprečavanje korupcije, u izvještaju za 2012. godinu, navodi se i da je Novica Tončev bio stoprocentni vlasnik firme „Ton“ – BaugmbH. Uz to se navodi samo i da je ukupna nominalna vrijednost 35.000 evra.

„Tončev gradnja“ registrovana je za pretežnu djelatnost – „izgradnja stambenih i nestambenih zgrada“.

U junu 2014. godine u Registar APR je upisana zabilježba kojom Tončev prenosi pravo upravljanja i pravo nadzora u ovoj firmi na Dejana Petkovića iz Surdulice – do prestanka javne funkcije osnivača.

Preduzeće ima i jedan ogranak – Tončev gradnja ogranak New City rentakar, registrovan za djelatnost „iznajmljivanje i lizing automobila i lakih motornih vozila“.

Prema završnim računima za 2021. godinu, ovo građevinsko preduzeće poslovalo je sa dobiti od 24.845.000 dinara.

Preduzeće je srednje veličine i zapošljava 104 radnika.N1

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!