Capital.ba

Srbiji neophodan aranžman sa MMF-om

10.07.2012. / 15:48

BEOGRAD, Srbija bi morala da pregovara sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ o novom aranžmanu u okviru koga bi bio predviđen otpis dijela postojećeg duga zemlje – ocijenili su u Beogradu stručnjaci okupljeni oko časopisa Makroekonomske analize i trendovi /MAT/.

Oni su na predstavljanju novog broja MAT-a rekli da je u ovom trenutku mala vjerovatnoća da će Srbija na jesen moći da servisira dospjele rate, čak i da se primijene sve mjere kratkoročne fiskalne konsolidacije.

Stručnjači ističu da bi zaduživanje bilo daleko izvjesnije i povoljnije ukoliko se produži aranžman sa MMF-om – prenosi RTS.

Saradnik MAT-a ekonomista Stojan Stamenković rekao je da postojeći aranžman sa MMF-om nije dovoljna pomoć za prevazilaženje prijeteće krize duga u javnim finansijama i za sprečavanje mogućih bankrotstava u privredi i finansijskom sektoru, upozorili su oni.

“Zbog toga je potreban novi aranžman u okviru koga bi se razmišljalo o reprogramiranju ili otpisu dijela postojećeg duga”, naveo je on.

Stamenković je napomenuo i da je stopa servisiranja duga Srbije kao odnos prihoda od izvoza robe i usluga i dospjele glavnice i kamata za otplatu sada više od 30 odsto, a smatra se kritičnim već kada pređe 25 odsto.

On je istakao da ni u kom slučaju ne treba razmišljati o prodaji kompanije “Telekom Srbija” i dodao da takvu mogućnost ne treba isključiti tokom naredne godine.

“Trenutno se u zemlji ne sprovodi ekonomska politika i nje neće biti dok se ne formira nova vlada Srbije”, rekao je Stamenković, navodeći da je zbog alarmantnog stanja u privredi, potrebno što prije preduzeti nove poteze u pravcu konsolidacije javnih finansija, ali i obezbjeđenje podrške posrnulim firmama.

Prema prognozama MAT-a očekuje se da će industrijska proizvodnja u prvih osam mjeseci 2012. godine bilježiti pad za 3,2 odsto u odnosu na isti period 2011, kao i da će potrošačke cijene u prvih osam mjeseci, u poređenju sa decembrom prošle godine porasti za 4,4 odsto.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!