Capital.ba

Srbija: Svaki treći trgovac zaboravi da izda račun

18.08.2015. / 7:19

Zagreb, 28.12.2012 - U kaficima krenule pripreme za uvodjenje fiskalnih blagajniBEOGRAD, Procjene govore da se u Srbiji trećina bruto domaćeg proizvoda odvija u sivoj zoni. Ove podatke potvrdila je i nedavna poreska kontrola prometa preko fisklanih kasa.
Fiskalne račune izdaje četiri od 10 privrednih subjekata u Srbiji, odnosno 38,7 odsto firmi i radnji, a skoro polovina njih nikada ne šalje izvještaj o transakcijama najvišem poreskom organu.Inspektori su u julu revnosno kontrolisali kase, a ista priča se nastavila i u avgustu.

 
Tokom prošlog mjeseca na teritoriji cijele Republike Srbije obavljeno je 6.051 kontrola evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa, u čak 1.792 slučaja uočene su nepravilnosti, a to je 29,61 odsto.

 
U isto vrijeme na teritoriji Vojvodine bilo je 1.510 kontrola, a nepravilnosti su utvrđene u 461 slučaju. To je 30,53 odsto slučajeva.

 
Pa očigledno da se ta trećina sive zone lako stvori kod fiskalnih kasa. Poreznici se protiv neizdavanja fisklanog računa, što je ravno neplaćanju poreza, bore strogim kaznama i mjerama.

 
Priprema se i novi Zakon i fiskalnim kasama. Šuška se da bi broj djelatnosti koje su oslobođene izdavanja računa mogao da se smanji. A protiv sive ekonomije u Srbiji mogli bi da se bore i novim tehnološkim rješenjima. U svijetu se već uveliko koriste “on lajn“ kase. Uvođenje ovih pametnih kasa omogućilo bi efikasniju kontrolu. Kada se otkuca račun na fiskalnoj kasi onda se podaci prvo šalju u Poresku upravu a tek nakon toga on se štampa i daje korisniku.

 
Svaki račun sa onlajn kase ima poseban broj. On bi ostajao u bazi podatka poreznika što olakšava kasniju kontrolu.

 
U udruženju vojvođanksih računovođa UVRA smatraju da je ideja o ovoj tehničkoj inovaciji dobra. Predsjednik Jovan Beara kaže:- Poreznici bi mogli da prate promet direktno i čim primete da je u zastoju da se zainteresuju, reaguju, naplate kaznu ali i porez. Recimo, ako znaju da je pojedini restoran ili splav cele sedmice pun a pojavi se da su za jedno veče prodali samo dva pića, to je razlog za dodatnu kontrolu. Država bi imala znatnih koristi od toga .Međutim, u Srbiji je veoma jak lobi prodavaca i servisera fiskalnih kasa. Oni su protiv toga jer ostaju bez porihoda. Nadležni bi morali da vode računa samo o efikasnijoj naplati, a ne o interesima ove ili one grupe. Interes države mora biti iznad bilo kog lobija. Za obveznike bi ovo rešenje bilo čak i jeftinije a i jednostavnije.-

 
Momentalno tehnički dio kontrole ide preko GPRS uređaja. On pamti podatke u kasi. Obaveza vlasnika kasa je da svake dve sedmice pošalju podatke poreznicima. Ali čak polovina onih koji su obavezni da to čine ne radi tako. Dnevnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!