Capital.ba

Srbija nastavlja da uvozi struju

18.02.2012. / 16:32

BEOGRAD, Generalni direktor EPS Dragomir Marković kaže da je elektroenergetska situacija u Srbiji stabilna, ali da će morati da se nastavi uvoz struje.

“Srbija mora da nastavi da uvozi veće količine električne energije, jer se mora stabilizovati elektroenergetski sistem, što podrazumjeva obnavljanje deponija uglja i akumulaciju i nepohodne popravke u sistemu na blokovima, koji su neprekidno radili po nekoliko mjeseci”, kazao je Marković.
Proces oporavka unutrašnjih rezervi trajaće možda i čitav mjesec, dodao je on.
Prosječna cijena po kojoj je EPS do sad kupovao struju je oko 8,3 evrocenta po kilovat satu, kazao je Marković i dodao da se struja u Srbiji prodaje po cijeni od pet evrocenti po kilovat satu.

On je istakao da je zabluda to da bi Srbija sada imala dovoljno struje da je EPS umjesto 400 do 500 miliona evra godišnje u održavanje i modernizaciju postojećih kapaciteta investirao u gradnju jedne nove termoelektrane kao što je “Nikola Tesla B3”.

“Dobili bi 700 megavata novih kapaciteta, ali bismo izgubili 2.000 megavata u ostalima koji ne bi mogli da rade, uključujući rudnike, termoelektrane i hidroelektrane”, naglasio je Marković i dodao da bi u tom slučaju “sada u Srbiji bio mrak”.

Marković je kazao da uglavnom svi potrošači imaju uredno snabdijevanje i da je pouzdanost sistema omogućena pravovremeno obavljenim remontima na svim proizvodnim, rudarskim i distributivnim kapacitetima.
Generalni direktor EPS-a kazao je da je do sada uvoz struje koštao od oko 750.000 do tri miliona evra dnevno, ali da će se tačan iznos troškova uvoza znati nakon završetka vanredne situacije i hladnog talasa.  Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!