Capital.ba

Srbija na 50. mjestu u svijetu po opasnostima pri surfovanju

07.05.2014. / 7:15

kasperskiBEOGRAD, Srbija je na 50. mjestu na svijetu po opasnosti u surfovanju Internetom, saopštio je juče Kasperski lab (Kaspersky Lab).

U Srbiji je u prvom kvartalu prošle godine otkriveno 373.588 slučajeva napada malvera nastalih na internetu, i to na računarima KSN korisnika, saopštila je ta kompanija.

Sajber prijetnjama nastalim na web-u u prvom kvartalu prošle godine napadnuto je 24,7 odsto korisnika, a čak 33,3 odsto korisnika u zemlji je napadnuto od strane lokalnih prijetnji tokom tog perioda.

Kada je riječ o zlonamjernim host-ovima, tokom ovog perioda desilo se 11.429 slučajeva napada, što stavlja Srbiju na 73. mjesto u svijetu.

Na osnovu tih podataka, udio spama slatog putem računara i servera iz Srbije bilo je 0,80 odsto u prvom kvartalu 2014. što Srbiju stavlja na 19. mjesto na svijetu.

Kasperski lab podsjeća da je u decembru prošle godine objavio prognozu prijetnji za 2014. godine, a nekoliko mjeseci kasnije, stručnjaci su utvrdili da su se sve tri prognoze napada na krajnje korisnike već potvrdile.

Stručnjaci su, kako je saopšteno, rekli da će sajber kriminalci ciljati “vašu privatnost” i da će se povećati broj ljudi koji pokušaju da zaštite svoje lične podatke, zatim “vaš novac” zbog čega se očekuju da sajber kriminalci nastave da razvijaju nove načine da ukradu novac.

Stručnjaci su predvidjeli i napade na “vaš Bitcoins novčanike, fondove i berze”.

U prvom kvartalu ove godine desio se veliki događaj u sajber špijunaži: u februru Kaspersky Lab je objavio izvještaj o jednoj od najnaprednijih prijetnji današnjice, nazvanoj Maska.

Glavna meta su joj povjerljive informacije koje pripadaju državnim agencijama, ambasadama, energetskim kompanijama, istraživačkim institutima, privatnim investicionim kompanijama kao i aktivistima iz 31 zemlje. Prema istraživačima, kompleksnost alata koje napadači koriste i nekoliko drugih faktora ukazuju na to da je moguće da je akcija pokrenuta od strane države.

“Pored novih incidenata, bili smo svjedoci nastavaka akcija za koje se činilo da su završene. Na primjer, nakon što su sajber kriminalci ugasili sve poznate komandne servere vezane za operaciju Icefog, otkrili smo Java verziju ove prijetnje. Prethodni napad je kao osnovni cilj imao organizacije u Južnoj Koreji i Japanu, ali nova verzija, sudeći po praćenoj IP adresi, samo je zainteresovana za organizacije u SAD” prokomentarisao je Aleksandar Gostev, šef za bezbjednost u Global Researć and Analysis Team-u.

U prvom kvartalu 2014. godine 33,2 odsto korisnika računara širom svijeta bili su žrtve maker jednog napada sa weba u protekla tri mjeseca, što je za 5,9 procentnih poena manje nego u istom periodu prethodne godine.

Kasperski je naveo da je 39 odsto neutralizovanih web napada sprovedeno uz korišćenje zlonamjernih sredstava na mreži lociranih u SAD i Rusiji, zatim slijede Holandija (10,8 odsto), Njemačka (10,5 dosto) i Ujedinjeno Kraljevstvo (6,3 odsto).

Količina prijetnji koje kao metu imaju Android prevazilazi 99 odsto svih mobilnih malvera. Mobilni malveri povećali su se za jedan procentualni poen tokom tog kvartalu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!