Capital.ba

Spoljnotrgovinski deficit Srbije 7,5 milijardi evra

30.12.2008. / 19:33

BEOGRAD,  Spoljnotrgovinski deficit Srbije u prvih 11 mjeseci ove godine iznosio je 7,5 milijardi evra, što je za 18,5 odsto više nego u istom periodu 2007. godine.
Republički zavod za statistiku je objavio da je izvoz porastao za 17,2 odsto, na 6,9 milijardi evra, dok je uvoz dostigao 14,4 milijarde evra, što predstavlja rast od 17,9 odsto. Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije dostigla je 21,3 milijarde evra, što je za 17,7 odsto više nego za 11 mjeseci 2007. godine.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 47,9 odsto i manja je nego u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 48,1 odsto.

Prema navodima Zavoda, svjetska finansijska kriza uticala je na spoljnotrgovinsku razmjenu Srbije, pošto se zbog smanjenje svjetskih porudžbina od avgusta konstantno bilježi pad izvoza. Od jula se bilježi i pad uvoza zbog usporavanja privredne aktivnosti u Srbiji, navodi se i dodaje da je u novembru uzvoz bio za pola milijarde dolara manji nego u oktobru.

Za sada se efekti svjetske finansijske krize na spoljnotrgovinsku razmjenu vidno ublažuju izvozom poljoprivrednih proizvoda, posebno u zemlje CEFTA sporazuma, ocjenio je Republički zavod za statistiku Srbije.

Srbija je tokom 11 mjeseci ove godine najviše robe izvezla u Bosnu i Hercegovinu, za ukupno 1,24 milijarde dolara, sljedi Crna Gora gdje je izvezeno robe za 1,2 milijarde dolara, a na trećem mjestu je Njemačka sa 1,08 milijardi dolara.

Zavod je naveo da je u Srbiju najviše uvezeno robe iz Rusije, za ukupno 3,2 milijarde dolara, na drugom mjestu je Njemačka sa 2,5 milijardi dolara, a treća je Italija iz koje je uvezeno robe za nešto više od dvije milijarde dolara.

Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa članicama Evropske unije, sa kojima je ostvareno više od polovine ukupne razmjene, ističe se i dodaje da je suficit u razmjeni ostvaren sa BiH, Crnom Gorom i Makedonijom. Najveći deficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni Srbija ima sa Rusijom zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa. B92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!