Capital.ba

Špirić podiže osigurane depozite u BiH sa sedam na 15 hiljada KM

12.10.2008. / 9:14

VAŠINGTON, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić najavio je da će na narednoj sjednici Savjeta ministara BiH predložiti povećanje iznosa osiguranih depozita u BiH sa 7.000 na 15.000 KM.

“Ova mjera, osim kratkoročnih efekata usmjerenih na očuvanje stabilnosti bankarskog sistema, označava i približavanje ka iznosu osiguranja depozita koji zahtijeva EU, a koji iznosi 20.000 evra. Vrijeme ispred nas će zahtijevati pojačanu simbiozu mjera monetarne i fiskalne politike”, rekao je Špirić na današnjim bilateralnim susretima u Vašingtonu.

U Vašingtonu delegacija BiH, na čelu sa predsjedavajućim Savjeta ministara BiH, u kojoj je alternativni guverner u MMF-u Azra Hadžiahmetović, guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić i ministri finansija RS Aleksandar Džombić i FBiH Vjekoslav Bevanda, učestvuje na redovnoj godišnjoj skupštini Svjetske banke i MMF.

Ministri finansija RS i FBiH predstavili su situaciju u vezi sa pripremama i koordinacijom budžeta za 2009. godinu, a tokom razgovora naglašena je potreba da budžeti budu uravnoteženi, sa posebnim osvrtom na kontrolu rasta plata.

Od svih zemalja koje imaju valutni odbor, prema analizama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), valutni odbor u BiH najbolje funkcioniše, zajednička je ocjena sa susreta u Vašingtonu delegacije BiH.

“Centralna banka BiH je, početkom godine, povećanjem stope obaveznih rezervi sa 15 na 18 odsto, mjerom koja je prije svega bila usmjerena na zaustavljanje kreditnog rasta, uticala na povećanje deviznih rezervi i time dodatno ojačala monetarni sistem BiH. Takođe, veoma konzervativna politika plasiranja rezervi, dovela je do toga da bez obzira na razmjere finansijske krize, niti jedan fening ovih sredstava nije u opasnosti. Prema Zakonu o Centralnoj banci, sve konvertibilne marke u opticaju pokrivene su evrima u posjedu Centralne banke”, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.

U saopštenju se navodi da je delegacija BiH postigla visok stepen saglasnosti o ključnim izazovima, kao i mogućim mjerama za njihovo prevazilaženje.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!