Capital.ba

Smirnov: Nastavljamo započeti posao

21.04.2011. / 8:10

BANJALUKA, Ruska kompanija “Neftegazinkor”, koja je privatizovala Rafineriju nafte u Brodu, Rafineriju ulja u Modriči i “Petrolove” benzinske pumpe, nastaviće s planiranim ulaganjima, koja će premašiti 730 miliona evra, tvrdi Jurij Leonidovič Smirnov, prvi čovjek tog preduzeća. On najavljuje da će prirodan slijed događaja nakon podizanja kapaciteta i kvaliteta goriva i ulja biti ekspanzija i na strana tržišta.
Kako ste danas zadovoljni rezultatima privatizacije?
SMIRNOV: Počeli smo s radom u novembru 2008. godine i naši rezultati mogu da se posmatraju sa više tačaka gledišta. S jedne strane imamo dobre rezultate u razvoju tehnologija za dobijanje goriva, istraživanja tržišta BiH, razvijanju mreže benzinskih pumpi. Međutim, sa tačke gledišta ekonomskih pokazatelja nismo zadovoljni, uprkos tome što smo svjesni da su naše investicije došle u vrijeme ekonomske krize koja je zahvatila svijet, pa samim tim i BiH.
Da li ste zadovoljni radom Rafinerije nafte u Brodu?
SMIRNOV: Rafinerija nafte u Brodu je srce projekta i u nju smo uložili mnogo novca. U 2010. godini smo preradili više od milion tona nafte. Mogu reći da smo dostigli dobre rezultate u tehnologiji proizvodnje, odnosno smanjenju količine nafte koju koristimo za sopstvene potrebe. Sad proizvodimo kvalitetno dizel gorivo standarda Euro 4 i Euro 5, a što se tiče benzina ispunićemo obećanje i podizanjem njegovog kvaliteta na najviši mogući nivo.
Da li to znači nove investicije u Brodsku rafineriju?
SMIRNOV: Naši planovi se ne mijenjaju i planirane investicije od 730 miliona evra će biti realizovane. Te investicije se odnose prije svega na Rafineriju nafte brod. U toj fabrici se odvijaju veliki radovi. U drugoj polovini godine u rad puštamo novu proizvodnu liniju, što znači da će se kapacitet povećati na 4,2 miliona tona, a samim tim će biti ispunjene i odredbe iz privatizacionog ugovora. U junu ćemo dobiti benzine standarda Euro 5 i na taj način opravdane zamjerke koje su imali prema nama će biti otklonjene. Trenutno projektujemo mnoge nove sekcije u Rafineriji. Od 2015. godine to će biti potpuno nova rafinerija sa potpuno novom vrstom prerade i zato mi možemo sa samopouzdanjem gledati naprijed. Sve što napravimo u Rafineriji, osim povećanja kvaliteta benzina, dodatno će povećati i kvalitet baznih ulja, koja se proizvode u Modriči.
Kako ste zadovoljni stanjem u Rafineriji ulja u Modriči?
SMIRNOV: Što se tiče Rafinerije ulja u Modriči, zadovoljni smo dinamikom kojom to preduzeće radi. Preduzeće je 2010. godinu završilo pozitivnim rezultatima. Prema ocjenama stranih stručnjaka, Rafinerija ulja u Modriči je među tri najveće u Evropi, a puštanje u rad nove instalacije hidrokrekinga u Brodu, omogućiće da se podigne plan na 85.000 tona ulja i već u 2015. godini proizvodnja bi trebalo da premaši 100.000 tona ulja.
Vaše benzinske pumpe postale su najprepoznatljivije u BiH. Da li planirate dalje širenje mreže?
SMIRNOV: Što se tiče benzinskih pumpi, uvjeren sam da smo napravili najbolju mrežu u BiH i njihove usluge će biti još bolje. Planiramo da rebrendiramo sve stanice do kraja ove godine. Osim toga, u planu je kupovina novih pumpi, kako u BiH, tako i u susjednim zemljama, na čija tržišta se mora računati ako se u obzir uzme projektovani kapacitet Rafinerije nafte. U skladu s tim spremamo se za izgradnju terminala u Hrvatskoj, što će nam omogućiti pristup željeznici i smanjiti logističke troškove. Planiramo i terminal pored Sarajeva, koji će dodatno omogućiti umanjenja logističkih troškova.
Vaša kompanija će raditi i na istraživanju naftnih ležišta u RS. Kako teku pripreme na tom poslu?
SMIRNOV: Na koncesiji će raditi “Jadrannaftagas, koje je zajedničko  preduzeće “Neftegazinkora” i “Naftne industrije Srbije”. Za sada mogu reći da su stručnjaci razradili program istraživanja i da su za 2011. godinu izdvojena sredstva za taj program. Mislim da je Vlada RS spremna na taj korak. To znači da je ostalo da se sprovedu još samo neki tehnički detalji, tako da će “Jadranaftagas” početi sa radovima ove godine.
Kako se rad vaših preduzeća odražava na privredu BiH?
SMIRNOV: Naša preduzeća su postala značajna na tržištu BiH. Ispunjavamo sve uredbe iz ugovora iz privatizacije naftne industrije RS.
Dalji plan je razvijanje postrojenja koja će omogućiti preradu nafte do četiri miliona tona. Mi plaćamo sve naše obaveze i na vrijeme isplaćujemo plate radnicima, a u rekonstrukciji naših preduzeća učestvuju lokalne firme iz BiH.
Kolektivni ugovor
Kako gledate na to što Sindikalna organizacija iz Rafinerije nafte nije potpisala kolektivni ugovor?
SMIRNOV: Podsjetio bih da je naša grupacija “Nestro” zajedno sa sindikalnim organizacijama osnovala Radnu grupu. Na strani Sindikata energetike učestvovali su sindikati svih naših kompanija i to su bili teški pregovori. Međutim, postigli smo dogovor o mnogim pitanjima i protokol sa direktorima potpisali su sindikati “Petrola” i Rafinerije ulja, ali je Sindikat Rafinerije nafte zbog nečega odbio da ga potpiše. Ne želim da vjerujem da predstavnici Sindikata u Brodu žele da ostvare neke lične ciljeve, ali nažalost analiza situacije i razgovor sa radnicima pokazuju da to nije tako.
Zato su, nažalost, razgovori sa Sindikatom Broda neuspješni. Ja se nadam da će razum moći da utiče na njih i da će se vratiti za pregovarački sto. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!