Capital.ba

Smanjena nezaposlenost među mladima u Srbiji

22.11.2014. / 15:41

nezaposlenostBEOGRAD, Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) znatno je smanjen broj osoba starosti do 30 godina, a ukoliko Anketa o radnoj snazi za posljednji kvartal bude pokazala da je stopa nezaposlenosti ostala ispod 20 odsto, to će biti dobar rezultat rada Vlade Srbije i svih onih koji utiču na pozitivna kretanja na tržištu rada, rekao je danas direktor NSZ Zoran Martinović.

Martinović je izjavio da je u odnosu na oktobar prošle godine, kada je broj mladih na evidenciji NSZ iznosio preko 206.500, sada broj nezaposlenih do 30 godina smanjen za pet procenata i iznosi 196.247.

“S druge strane, ako posmatramo podatke iz Ankete o radnoj snazi, stopa nezaposlenosti lica starosti između 15 i 24 godine iznosila je preko 50 odsto u prvoj polovini ove godine, što znači da je svaka druga radno aktivna osoba u toj dobi bila nezaposlena. Sada je i taj procenat smanjen – na 41,7 odsto, što doprinosi pozitivnim trendovima koji u posljednje vrijeme karakterišu tržište rada”, rekao je Martinović.

Komentarišući podatak da je stopa nezaposlenosti pala, Martinović je kazao da je na to, prije svega, uticala inspekcijska kontrola primjene propisa o radu, koja je dovela do normalizacije radno-pravnog statusa.

Uticali su i sezonski poslovi, ali je evidentno da je zabilježen veći broj zapošljavanja u odnosu na 2013. godinu, znatno smanjena stopa nezaposlenosti, kao i broj lica koja se nalaze na evidenciji NSZ.

Martinović je rekao da je posljednja Anketa o radnoj snazi, koju je sproveo Republički zavod za statistiku za treći kvartal, pokazala da je stopa nezaposlenosti spuštena ispod 20 odsto i da u ovom trenutku iznosi 17,6 odsto, što je najniže u posljednjih nekoliko godina.

“Stopa je niža za 3,2 odsto u odnosu na prvi kvartal ove godine”, kazao je Martinović i podsjetio da je stopa nezaposlenosti u aprilu 2012. godine iznosila 26 odsto.

Direktor NSZ se osvrnuo i na najtraženija zanimanja, navodeći da na tržištu rada u Srbiji posao najlakše nalaze IT stručnjaci, elektroinženjeri, stručnjaci za finansije, računovodstvo, kuvari, varioci.

“Nezaposleni sa ovim zanimanjima najčešće ne čekaju dugo na posao, ali ne možemo iz toga izvući generalno pravilo, jer bi to značilo da neke struke treba favorizovati u odnosu na ostale”, kazao je Martinović.

Nažalost, ima mnogo više zanimanja koja su suficitarna – maturanti gimnazije, neki profili poljoprivredne struke, metalske struke, zanati koji su prevaziđeni i ne mogu više naći svoje mjesto na tržištu rada. Martinović smatra da je nephodno da se obrazovni sistem u većoj mjeri uskladi sa potrebama tržišta rada.

Na evidenciji NSZ trenutno su 741.362 lica, što je u odnosu na februar manje za 52.000 lica.

Da podsjetimo, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin rekao je ranije, prilikom predstavljanja rezultata rada svog ministarstva u prethodnih šest mjeseci, da će stopa nezaposlenosti u Srbiji do kraja godine biti ispod 20 odsto.

“Stvari se mijenjaju, možda ne dovoljno brzo, ali se ipak mijenjaju nabolje”, rekao je Vulin, ukazujući da je konstatovan pad nezaposlenosti, čemu je doprinijo novi Zakon o radu, kao i povećana aktivnost inspekcije rada. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!